Zavření hranic už nepomůže, lidé potřebují zbraně k obraně, říká pro INFO.cz bezpečnostní expert | info.cz

Články odjinud

Zavření hranic už nepomůže, lidé potřebují zbraně k obraně, říká pro INFO.cz bezpečnostní expert

Série posledních teroristických útoků ve Velké Británii může mít dalekosáhlé důsledky. Na přísnější migrační politiku je už ale pozdě. V rozhovoru pro INFO.CZ to alespoň říká bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „I kdybychom absolutně zavřeli hranice, už je pozdě. Většinu útoků totiž nepáchají čerství imigranti, ale naopak členové již existujících komunit a jejich potomci, tedy lidé, kteří tady žijí už dlouho,“ vysvětluje. Proto je podle něj nutné začít se na takové komunity dívat jako na prostředí, ze kterého přicházejí hrozby. Zároveň je přesvědčený, že lidem pomalu, ale jistě dochází trpělivost. „Budou požadovat daleko tvrdší postupy a opatření, a pokud se politici etablovaných stran neodhodlají k jejich zavedení, tak se voliči začnou obracet k jiným stranám,“ varuje Visingr.

Lze podle Vás vůbec podobným útokům předejít?

Obecně samozřejmě platí, že čím menší skupina, tím těžší je ji odhalit, takže asi nelze doufat, že se podaří zastavit sto procent plánovaných útoků, zejména pokud je páchají „osamělí vlci“ či velmi malé skupiny lidí. Ale efektivní zpravodajské služby, připravené obyvatelstvo a předběžná opatření vůči rizikovým osobám mohou nebezpečí významně snížit. A není potřebné takříkajíc vynalézat kolo, stačí se inspirovat tam, kde to funguje, zejména v Izraeli.


Co mohou stále častěji se opakující útoky znamenat ve vztahu k bezpečnosti v budoucnu?

Naprosto nevyhnutelně poroste tlak většinové veřejnosti zejména na opatření právě proti skupinám osob, z nichž takové útoky vycházejí. Opravdu nemá cenu pořád jen opakovat politicky korektní řeči, dle kterých je potřeba si říct, že jsme ve válce, a podle toho se taky chovat. Naprostou většinu útoků páchají radikální muslimové, a tudíž nakonec nezbude nic jiného, než zavést opatření proti muslimským komunitám, a to bez ohledu na protesty kohokoli. USA za druhé světové války také musely sledovat a internovat „svoje“ Němce a Japonce.


Lze tedy očekávat kroky, které by nějakým způsobem posílili represivní složky a zpřísnili kupříkladu bezpečnostní opatření?

Ano, to je jeden z faktorů, ale samo o sobě to zdaleka nestačí. Zkrátka nemůžete mít vojáky, policisty či agenty zpravodajských služeb na každém metru, jednak by to byla totalita a jednak by to stejně nestačilo. Jak jsem již říkal, je potřebné na takové situace připravit široké obyvatelstvo, které by navíc mělo mít možnost nosit legální zbraně a dobře s nimi zacházet. Snaha Evropské unie a řady států odzbrojit své občany je absurdní a sebevražedná a Česko jí musí čelit všemi prostředky, i kdyby to mělo znamenat otevřenou vzpouru proti EU.

Mohou mít útoky dopady na imigrační politiku Velké Británie a průběh jejího vystoupení z EU?

Očekávám, že bude znít volání po tvrdší imigrační politice, což je určitě správná věc, ale opět to nestačí. Dá se očekávat, že po vojenské porážce Islámského státu v Sýrii a Iráku sem zamíří řada jeho bojovníků. Ale i kdybychom absolutně zavřeli hranice, už je pozdě. Většinu útoků totiž nepáchají čerství imigranti, ale naopak členové již existujících komunit a jejich potomci, tedy lidé, kteří tady žijí už dlouho.

Proto je podle mého názoru nutné se na takové komunity dívat jako na prostředí, ze kterého přicházejí hrozby. Podotýkám, že v tom nejsou žádné emoce, to je čistě racionální kalkul. Vzhledem k počtu muslimů v Evropě a počtu radikálů mezi nimi je naprosto nepochybné, že už nyní tu jsou minimálně tisíce, spíše i desetitisíce lidí, kteří jsou více než ochotni provést teroristické útoky.

A jak hodnotíte zákrok policie, které se podařilo útočníky relativně rychle dopadnout?

Podle dostupných informací byl sám tento zákrok efektivní a zaslouží si pochvalu, ale opět musím říci, že to nestačí. Ve spoustě podobných případů se pak uvádí, že policie či zpravodajské služby o útočníkovi věděly. Ptám se, proč potom nekonaly? Chápu, že někdy nemohly konat, protože chtěly rozkrýt celou síť, ale zdá se, že v mnoha případech nekonaly, protože neměly důkazy, které by uspěly u soudu, ačkoli podle zdravého rozumu bylo zřejmé, že ta osoba je nebezpečná. V tom případě bude samozřejmě nezbytné příslušné zákony změnit a dát těmto institucím pravomoc podobné osoby zavčas zneškodnit, internovat apod.

A nakonec: jak může útok podle Vás ovlivnit průběh a výsledky parlamentních voleb, které se ve Velké Británii konají příští týden?

Záleží pochopitelně na tom, jak to úřady a politici zvládnou. Zatím se zdá, že to zvládají dobře, takže vládě a premiérce Mayové, respektive Konzervativcům, by to mohlo spíše pomoci. Ale každopádně jsem přesvědčen, že lidem pomalu, ale jistě dochází trpělivost. Budou požadovat daleko tvrdší postupy a opatření, a pokud se politici etablovaných stran neodhodlají k jejich zavedení, tak se voliči začnou obracet k jiným stranám.

Ostatně to vidíme po celé Evropě, ale to je nejspíš pouze začátek, protože ty strany, jimž se často nepřesně říká „krajně pravicové“, mohou nabírat podporu s každým dalším teroristickým útokem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud