Česko si z bruselského summitu veze „úkoly“ pro předsednictví: řešit drahé energie nebo připravit vrcholnou schůzku s těmi, kdo chtějí do EU

Česká republika byla jako nastupující předsednická země Rady Evropské unie pověřena, aby zahájila přípravu setkání lídrů všech evropských států, které sdílejí společné hodnoty. Bylo by to první setkání v rámci „evropského politického společenství“, které navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron jako diskusní a koordinační platformu určenou hlavně zemím, které čekají na přijetí do EU; sedmadvacítka se jí zabývala na právě skončeném summitu v Bruselu. Premiér Petr Fiala nápad přivítal – považuje ho za projev „velké důvěry“ a je si jist, že „takový summit by Praze slušel“.

Schůzky by se mohlo účastnit několik desítek nejvyšších politických představitelů evropských zemí – vedle sedmadvacítky je platforma určena kandidátům a „potenciálním kandidátům“, tedy šesti balkánským zemím, Ukrajině, Moldavsku a Gruzii, Turecku, ale také dalším demokratickým státům, které z toho či onoho důvodu nejsou v EU – Švýcarsko, Norsko nebo Island –, nebo z ní vystoupily, jako Velká Británie.

Fiala doufá, že by na takovém summitu mohl přivítat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a že by se do programu vešlo i téma poválečné obnovy Ukrajiny. Podle původní české představy se měl v Praze sejít začátkem října summit EU právě proto.

sinfin.digital