Covid pas – velká zkouška akceschopnosti Evropské unie

V Evropské unii trvá normálně všechno dlouho. Než se připraví návrh, než se vlády dohodnou, než se zajistí souhlas parlamentu, než se všechno přeloží... prostě se to vleče. O naprostý opak této běžné praxe se unie nyní pokouší v případě covid pasu neboli „zeleného osvědčení“. Ačkoli máme už 11. května, Brusel dál optimisticky hlásí, že do prázdnin bude hotovo.

Portugalská státní tajemnice Ana Paula Zacariasová po ministerské schůzce věnované i tomuto tématu řekla, že na všech stranách – tedy u vlád, Evropského parlamentu i Evropské komise – cítí výraznou vůli postupovat rychle. Podle místopředsedy komise Maroše Šefčoviče spustila EU „rychlou proceduru“, aby se dokončila nejen legislativní, ale zejména technická práce na tomto projektu. „Je to naše nejvyšší starost a priorita a myslím, že do léta s tím budeme hotovi,“ řekl na tiskové konferenci.

Znamená to, že za několik málo týdnů (pět? šest?) by se všichni hráči měli dohodnout na přesných podmínkách používání tohoto „zeleného osvědčení“ i technické kompatibilitě. Tedy nějak vyřešit požadavek, aby PCR testy byly stejně jako vakcíny zdarma. A rozhodnout, co s občany zemí EU, tedy vlastně s Maďary, kteří dostali ruské a čínské očkovací látky nechválené Evropskou lékovou agenturou. A vymyslet systém sdílení osobních údajů, který bude v souladu se zásadami jejich ochrany. A zavést takové technické a digitální postupy, které umožní propojit národní a často i regionální databáze očkovaných a otestovaných osob. A konečně vytvořit samotný „pas“, tedy kód QR na obrazovce mobilu nebo na papíře, který si budou umět přečíst pohraniční orgány ve všech 27 zemích. A shodnout se konečně i na tom, jak se mu bude říkat, protože komisní „zelené a digitální osvědčení“ zjevně nefrčí.

Pro Evropskou komisi, která se do toho vrhla po hlavě, to není vůbec snadný úkol. Tím spíš, že se zde kombinuje praxe volného pohybu osob, která spadá do pravomocí EU, a zdravotnictví, které v gesci členských států. Osvědčení má fungovat na základě evropského nařízení, mít tedy oporu v zákoně, takže příprava je mnohem těžší než pouhá doporučení, kterými si komise za pandemie dosud vesměs vypomáhala. V sázce je prestiž evropské exekutivy a také celé EU v očích veřejnosti, což není málo. Léto je za dveřmi, jižní země se těší na turisty, lidé chtějí konečně dovolenou. Pokud jim to EU usnadní, bude to triumf. Ale ještě tam nejsme.

Vzpomeňme na to, jak komise selhala při zajišťováním roušek a dalších ochranných pomůcek na začátku pandemie. Jak se lopotila se zakázkami na vakcíny a nechala se vodit za nos farmaceutickými firmami jako AstraZeneca. Ale také jak postupně získávala zkušenosti a prosadila svou koordinaci objednávek a distribuci očkovacích látek. V současné době, kdy očkování napříč Evropskou unií běží jako na drátku a jednu dávku už dostalo přes 200 milionů lidí, konečně dokážeme ocenit, že jsme se vyhnuli válce o vakcíny mezi státy unie, která mohla být bratrovražedná. No a právě to, že jsme na tom díky EU s očkováním všichni zhruba stejně, se nám Evropanům nyní otevírá perspektiva zavedení jednotného dokumentu pro cestování.

sinfin.digital