EU vyjádřila Česku solidaritu, společnou akci kvůli ruské sabotáži Vrbětic ale nechystá. Není jasné, o co vlastně Hamáček požádal

Evropská unie Česku formálně vyjádřila podporu v jeho sporu s Ruskem kvůli sabotáži muničního skladu ve Vrběticích před sedmi lety. „Evropská unie stojí jednotně a zcela solidárně po boku České republiky,“ shrnul online jednání ministrů zahraničních věcí sedmadvacítky vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell, který videoschůzi předsedal. Toto stanovisko bylo podle jeho slov reakcí na informaci českého ministra Jana Hamáčka, který kolegům vyložil závěry českých tajných služeb, jež vedly k vyhoštění 18 ruských diplomatů. Hamáček zároveň čelí kritice, že nevyzval evropské partnery k razantnější koordinované akci.

Borrell odpověděl negativně na otázku, zda Hamáček žádal o koordinované vyhošťování ruských diplomatů. „Taková žádost nebyla a na stole nejsou žádné další sankce vůči Rusku. To se však může změnit,“ uvedl Borrell, mimo jiné i v souvislosti se znepokojivou koncentrací ruských vojenských sil podél hranice s Ukrajinou. Uvedl, že Rusko tam vyslalo už 150.000 vojáků, což je vůbec největší soustředění vojsk u ukrajinské hranice. „Situace je velmi znepokojivá a musí ustat,“ řekl vysoký představitel EU. Zatím však unie počká, zda zaberou víkendové telefonáty amerického prezidenta Joea Bidena a německé kancléřky Angely Merkelové prezidentu Vladimiru Putinovi. 

Hamáček se do debaty mezi ministry přihlásil v rámci tzv. aktuálních otázek a informoval je o zjištění českých bezpečnostních složek, o vyhoštění 18 ruských agentů s diplomatickým krytím a o ruské odvetě. Požádal je podle vlastních slov o projev solidarity. Vyjádřil naději, že budou následovat další formy podpory. „Bude na členských státech, zda přidají nějaká konkrétní rozhodnutí,“ uvedl. Následovala krátká debata, při které Česko nad rámec společného vyjádření solidarity výslovně podpořili ministři ze Slovenska a Slovinska.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co řekl evropským kolegům Hamáček?
  • A jak se postoj EU liší od postoje ke kauze Alexeje Navalného?
sinfin.digital