Na evropské scéně by mohl vyrůst silný hráč. Orbánovu snahu ale hatí rozdílné názory na Putina i EU

Krajně pravicovým, národoveckým a euroskeptickým stranám a hnutím se v poslední době v zemích Evropské unie politicky daří. Pokud by spojily své síly, staly by se třetím nejsilnějším politickým klubem v Evropském parlamentu a dýchaly by na záda sociálním demokratům. O takové sjednocení usiluje zejména maďarský premiér Viktor Orbán, a to od okamžiku, kdy jeho strana Fidesz vystoupila letos na jaře pod tlakem z Evropské lidové strany (ELS, nesilnější klub v EP). Od té doby se jejích 12 europoslanců pohybuje jako volný elektron v naději, že kolem sebe shromáždí alianci podobně smýšlejících „neliberálních“ sil a vybudují platformu protiintegračnímu politickému proudu, která jim v EP zajistí vliv, silné postavení a finanční výhody.

O alianci euroskeptiků se mluvilo už před posledními volbami do Evropského parlamentu v roce 2019; tehdy vedli společnou kampaň šéfka francouzského Národního sdružení Marie Le Penová a předseda italské Ligy Matteo Salvini. Nakonec ve svých zemích očekávaná vítězství neslavili a jejich klub Evropa národů a svobod se rozpadl; protievropsky orientované strany zamířily do dvou různých uskupení.

Prvním z nich jsou Evropští konzervativci a reformisté (EKR, 63 ze 705 poslanců), kteří mají ve svých řadách zejména poslance za polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS), ale jsou tam také Salviniho italští konkurenti Italské bratrstvo (Fratelli d'Italia), španělská krajně pravicová strana VOX nebo vlámská konzervativní N-VA. Tmelem této frakce bývali britští konzervativci, kteří také přitáhli do jejích řad nejen PiS, ale třeba i českou ODS. EKR je mezi převažujícími mainstreamovými stranami – lidovci, liberály a socialisty – považována za ještě víceméně realistickou sílu a v některých případech bývá vyvíjena snaha o spojenectví s ní. Její síla ovšem od brexitu ochabla.

Klub Identita a demokracie (ID), který se považuje za přímého nástupce Evropy národů a svobod, spojuje vedle zmíněných stran Marine Le Penové a Mattea Salviniho také německou AfD (Alternativa pro Německo), belgický Vlámský spolek či rakouské Svobodné; celkem 70 europoslanců z deseti zemí včetně české SPD; vesměs tradiční krajní pravice, často rasistické a xenofobní. Vedení ID nejaktivněji koketuje s Orbánem a netají se touhou přetáhnout z EKR aspoň poslance polské PiS. Premiér Mateusz Morawiecki se ostatně pro takové sblížení nejednou vyslovil.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se ultrakonzervativci dosud nespojili?
  • Jaké mezníky se udály v posledních měsících?
  • A jak by mohly Orbánovy snahy mohly zkomplikovat situaci ODS?
sinfin.digital