Plán na záchranu evropského průmyslu budí odpor. Česko by mohlo skončit v poli poražených

Evropská komise předložila dnes vládám členských států a Evropskému parlamentu návrh, jak by unie měla čelit souběhu vysokých cen energií, amerických protekcionistických opatření a povinností plynoucích z naplňování vlastní Zelené dohody v zájmu zachování a záchrany zdraví a konkurenceschopnosti svého průmyslu. Jeho obsahem se budou zabývat lídři vlád „sedmadvacítky“ na mimořádném summitu svolaném 9. února. Na základě jejich diskuse komise svůj dokument, který má zatím jen formu skromného „sdělení“, upřesní a vybrousí tak, aby mohl být východiskem ke kompromisu na řádné březnové schůzi Evropské rady. Z podnětu jejího usnesení by pak vznikla odpovídající legislativa.

Komise v sedmnáctistránkovém textu nazvaném „Průmyslový plán Zelené dohody“, vytyčuje několik směrů možných budoucích reforem. Hlavní pozornost přitahuje návrh „změkčit“ pravidla pro poskytování státní pomoci podnikům, a to cíleně, ve prospěch projektů vedoucích k dekarbonizaci průmyslu nebo k podpoře obnovitelných zdrojů, a dočasně.

Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se na tiskové konferenci dušovala, že takováto nově povolená veřejná pomoc by se opravdu týkala jen velmi konkrétních výrob nebo aktivit – baterií, solárních panelů, větrníků, tepelných čerpadel, využití a skladování uhlíku a shánění kritických surovin potřebných k výrobě těchto zařízení. Komu by usnadnění státních podpor připadalo podezřelé či nežádoucí, může se utěšit tím, že pro stejné účely budou k dispozici také evropské peníze.

Příslušné předpisy mají být zjednodušeny a sjednoceny. Investiční projekty do obnovitelných zdrojů či klimaticky šetrných výrob mají být schvalovány urychleně a odlehčeně. Má se usnadnit těžba nezbytných surovin a obchodování s nimi. „Klíčové je odstraňování byrokratických překážek,“ uvedla šéfka komise. Jakmile se státy domluví co a jak, navrhne jim příslušné zákony týkající se průmyslu a surovin. Součástí balíčku bude také dlouho slibovaný návrh zásadní změny fungování trhu s elektřinou, který von der Leyenová avizovala už na březen.

sinfin.digital