První debata spitzenkandidátů byla opatrná selanka bez střetů. Bolavé místo lidovců je Orbán

Lucie Bednárová

První duel lídrů dvou hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, evropských lidovců a evropských socialistů, který včera přenášela francouzská televize, skončil nerozhodně. Mírně zabodoval Frans Timmermans hájící barvy socialistů, když upozornili na bolavé místo lidovců – stranu Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, které lidovecká frakce dočasně pozastavila členství.

„Slušnost a skoro žádný střet“, tak zní titulek článku, který po skončení první televizní debaty volebních lídrů hlavních europarlamentních skupin publikoval server Politico. A nelze s ním nesouhlasit. Středeční duel totiž ukázal, jak těžké bude v příštích měsících s konceptem tzv. spitzenkandidátů zaujmout pozornost evropských voličů.

Spitzenkandidáti

Spitzenkandidáti jsou lídři politických skupin v Evropském parlamentu do květnových voleb. Zároveň jde o kandidáty na post šéfa příští Evropské komise. Tento proces jeho výběru se poprvé použil v roce 2014 a tehdy do čela unijní exekutivy vynesl předsedu evropských lidovců (EPP) Jeana-Claudea Junckera.

Ve středu proti sobě usedli lídr nejsilnější frakce Evropské lidové strany – favorizovaný Němec Manfred Weber – a lídr evropských socialistů (S&D) a místopředseda Evropské komise Nizozemec Frans Timmermans.

Migrace a dvě sídla europarlamentu

V první polovině otázky kladli dva francouzští novináři a diskuse mezi lídry se odehrávala ve francouzštině (Timmermans) a angličtině (Weber). Druhou část duelu moderoval britský novinář a celá se nesla v angličtině. Většina zahraničních serverů, které debatu analyzovaly, uvádí, že tak body získal Timmermans, který je lépe jazykově vybavený (mluví celkem sedmi jazyky) a je lepší řečník než Weber.

Jasný vítěz ale z této části nevzešel. Weber i Timmermans se na drtivé většině probíraných témat shodli. Podle obou musí Evropa pracovat na koordinované obraně a nutně potřebuje upravit pravidla pro udělování azylu. „Naší jednoznačnou odpovědí je přísná hraniční kontrola. Tohle musíme umět garantovat. Pomůže nám k tomu posílení pohraniční a pobřežní stráže, kterou můžeme poslat přímo na hranice, aby zasáhla proti pašerákům,“ přiblížil Weber v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ plány evropských lidovců v této oblasti.

sinfin.digital