Rakousko od pondělí rozvolňuje. Čelí za to tvrdé kritice od Bavorska

Po 44 dnech končí v pondělí v Rakousku tvrdý „lockdown“, část protiepidemických opatření bude zrušena, otevřou se za určitých podmínek školy i obchody. I když i přes toto rozvolnění zůstane část restrikcí zachována, bavorský premiér Markus Söder zrušení rakouského tvrdého „lockdownu“ ostře kritizuje. Sousedé si podle něj zahrávají s ohněm. Rakušané ale argumentují tím, že případný úspěch jejich nového přístupu k pandemii, může ukázat cestu i dalším zemím.

I když totiž v Rakousku i nadále v posledních sedmi dnech přibývá v průměru 1367 nakažených koronavirem denně, rozhodla se vláda část opatření uvolnit. INFO.CZ přináší přehled toho, co se u našich jižních sousedů změní.

Školství:

Děti prvního stupně základní školy (do páté třídy) se vrátí k běžné výuce ve třídách, na dalších stupních bude výuka probíhat na „směny“. Žáci ve školách budou pravidelně testování, kdo test nepodstoupí, může se účastnit pouze distanční výuky.

Obchod:   

Otevřou se také obchody, každý zákazník ale musí mít na obličeji respirátor FFP2. Maximální počet lidí v obchodě je omezen plochou 20 metrů čtverečních na jednoho zákazníka.

Služby:   

Lidé také mohou navštěvovat kadeřnictví, ovšem pouze za podmínky, že budou mít sebou negativní test na koronavirus, starý maximálně 48 hodin. Tato povinnost platí pro zákazníky od 10 let věku.

Muzea a galerie:

Otevírají se také všechna muzea, galerie a zoologické zahrady, ovšem za stejných podmínek jako obchody. Návštěvníci tedy musejí mít mimo jiné respirátor FFP2. Povolené jsou nově také bohoslužby, jejich účastníci ale musejí mezi sebou udržovat rozestupy minimálně dva metry. Kina zůstanou zavřená.

Restaurace:

Restaurace a bary zůstávají bez výjimky zavřené, nadále trvá i zákaz hromadných kulturních akcí. V platnosti zůstává i omezení vycházek. Lidé by měli mezi 20.00 a 6.00 vycházet ven jen v nejnutnějších případech. Během dne (mezi 6.00 a 20:00) by se měly scházet maximálně dvě domácnosti.

Sport:

Lyžování zůstává povolené, stejně tak bruslení.

Pokuty:

Zpřísňují se také předpisy pro příhraniční pendlery, kdo dojíždí za prací do Rakouska, bude muset minimálně jednou týdně předložit negativní test na koronavirus. Vláda také oznámila, že zároveň se zrušením tvrdého lockdownu zvýší sankce za nedodržování protiepidemických opatření. Výši pokut by měla oznámit v pondělí.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz vyzval Rakušany, aby částečné rozvolnění protiepidemických opatření nebrali jako signál, že hrozba infekce je zažehnána. „Prosím, nepovažujte to za konec varování,“ uvedl Kurz. Jakmile by se počet nových infekcí začal znovu zvyšovat nad únosnou mez, vláda podle něj zase „zatáhne za záchrannou brzdu“ a obnoví „lockdown“.

Bavorský premiér Söder je ale už dnes k rakouskému rozvolnění velmi skeptický a rakouskou vládu nepřímo obvinil z nezodpovědnosti. „Uvolňovat opatření v době, kdy hrozí nová mutace viru, to není žádná třetí cesta. To je ta nejhorší cesta,“ prohlásil Söder v diskusním pořadu televize ZDF „Maybrit Illner“. Bavorsko podle něj rakouské rozvolnění proto nemůže akceptovat.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober však rakouskou cestu částečně otevřených škol, obchodů i galerií hájí. A argumentuje právě tím, že se Rakousko pokouší najít takzvanou třetí cestu mezi tvrdými restrikcemi a uvolněním. „Usilujeme o dvojí strategii, což znamená: vytváření perspektiv a zajišťování bezpečnosti. Jakkoliv to může znít paradoxně, souběžně s částečným uvolněním opatření ve třech oblastech přichází zpřísnění,“ uvedl Anschober v rozhovoru s deníkem Die Presse.

Zároveň připomněl, že vláda sice otevře v pondělí obchody a dovolí žákům návrat do základních škol, přitom ale zavádí i přísnější pravidla pro rozestupy mezi lidmi a způsob ochrany obličeje. Také se v Rakousku podle Anschoberera od zítřka „dramaticky“ rozšiřuje rozsah testování zejména ve školách. „Otázkou je, zda tento doprovodný program bude fungovat tak, jak si představujeme a zda ho populace přijme tak, jak doufáme. To pak může vést k velmi stabilnímu dalšímu vývoji,“ uvedl rakouský ministr zdravotnictví.

sinfin.digital