Tragédie, nebo hlava děravá? Rakouská policie je na nohou kvůli nálezu batohu českého turisty v Alpách

AKTUALIZOVÁNO | Buď je rakouská policie na stopě velké tragédie, nebo další velké nezodpovědnosti českých turistů v Alpách. Tak se dají popsat okolnosti kolem nálezu opuštěného turistického batohu v horách u jezera Ebensee v Horních Rakousích. (V článku najdete fotografie místa nálezu batohu, batohu samotného i jeho obsahu.)

Majitelem „ruksaku“, odloženého na místě už delší dobu, je s největší pravděpodobností český turista. Protože se ale zatím neví, zda se muži stalo v horách neštěstí, nebo batoh jen zapomněl, pátrají po něm od neděle desítky policistů i policejní vrtulník. A policie prosí o pomoc případné svědky.

O případu zmíněného batohu píše řada rakouských médií jako o „záhadném“ nebo dokonce „mysteriózním“ nálezu, který zaměstnává vyšetřovatele i záchranáře.

V neděli v šest hodin ráno nalezli horolezci stoupající na vrchol hory Erlakogel u cesty ve výšce 1350 m n. m. černý batoh. Protože byl opuštěný ruksak nalezen v poměrně náročném horském terénu, zalarmovali nálezci záchranáře. Nemohli totiž vyloučit, že se majitel batohu zřítil v okolí ze srázu nebo se mu stalo jiné neštěstí.

Vlevo: místo nálezu černého batohu pod vrcholem Erlakogel, vpravo: batoh a v něm nalezený obsah

Policie následně zjistila, že batoh obsahuje nabíjecí kabel na telefon, pánské kraťasy velikosti L a potraviny zabalené v celofánu a uložené v plastových krabičkách.

Uvnitř ruksaku byla také účtenka z jednoho obchodu v Praze, vytištěná 13. dubna v 11:36 hodin, a doklad o směně 597 korun na 25,45 eur. Také tato transakce byla provedena už 13. dubna – tedy dva týdny před nálezem batohu pod Erlakogelem.

Češi mají za záchranu v Alpách zaplatit půl milionu. Jejich případ možná změní zákony

Vzhledem k uvedeným okolnostem tak rakouská policie předpokládá, že batoh patří nějakému turistovi z Česka. Není však jasné, za jakých okolností se ocitl u cesty na Erlakogel. 

„Propátrali jsme široké okolí, a to i za pomoci policejního vrtulníku, zda se majiteli batohu nestalo nějaké neštěstí. Zatím ale nikdo nalezen nebyl,“ řekl ve čtvrtek odpoledne INFO.CZ na telefonický dotaz operační důstojník policie v rakouském Gmundenu. Pátrání podle něj pokračuje i nadále.

Nález batohu vyvolal rozsáhlou pátrací akci, která stále trvá

Policisté zároveň ale nemohou vyloučit ani možnost, že turista či horolezec batoh v horách prostě zapomněl. A otázkou zůstává, zda o tom ví a nechtěl se už kvůli batohu s potravinami a nabíječkou nahoru vracet, nebo vůbec netuší, kde může jeho ruksak být. V prvním případě by se jednalo o velkou nezodpovědnost. Nález batohu totiž vyvolal rozsáhlou a nákladnou pátrací akci, která ještě neskončila.

Policie v Gmundenu proto prosí všechny svědky, kteří by mohli vědět, kdo ruksak pod Erlakogelem nechal, aby telefonicky kontaktovali místní policejní oddělení na čísle (při volání z Česka s předvolbou 0043) 59-133-4100.

„Stálo mě to tři miliony,” říká snowboardista o srážce na sjezdovce v Rakousku. Jak tomu předejít?

Zlomené hnáty: Skejtová legenda, feťák a punkrocker Duane Peters volá o pomoc

Byli čeští horolezci bezohlední? Rakouská horská služba popisuje detaily záchranné akce na Großglockneru

sinfin.digital