Češi mají za záchranu v Alpách zaplatit půl milionu. Jejich případ možná změní zákony

Až nečekaně velkou pozornost v celém alpském prostoru vzbudila záchrana tří českých horolezců z rakouské hory Großglockner. Rakouská, švýcarská i německá média píší o tom, že Češi by měli kvůli své údajné nezodpovědnosti sami zaplatit náklady na záchranu ve výši minimálně 21 tisíc eur (520 tisíc korun). I podle známého českého horolezce Marka Holečka budou chtít zřejmě alpští záchranáři udělat z případů českých horolezců „odstrašující příklad“.

Tři čeští horolezci – dvojčata ve věku 40 let a jejich sedmapadesátiletý kamarád – se minulou sobotu ráno, krátce po šesté hodině ranní, vydali na 3798 metrů vysokou horu Großglockner. Podle rakouské horské služby a zpráv místních médií však značně podcenili povětrnostní podmínky a naopak přecenili svou aktuální kondici.

Svůj výstup na Großglockner totiž zahájili hned poté, co dorazili na jeho úpatí – po osmihodinové jízdě autem z Česka. A neodradila je od toho ani aktuálně varovná předpověď počasí. Podle rakouské policie, která nyní případ vyšetřuje, již tou dobou hustě sněžilo, foukal silný vítr a teplota se pohybovala kolem devíti stupňů pod nulou. 

Přesto se „horolezci“ i za těchto nepříznivých podmínek rozhodli vydat vzhůru, náročným terénem skrz rokli na jižním křídle hory. Když nakonec uvízli ve výšce 3200 metrů, byli nuceni si zhruba v čase 22:45 přivolat přes tísňovou linku záchranu.

Válka v Mezinárodní lyžařské federaci. Může být lyžování „klimaticky neutrální“?

Na pomoc jim nejprve vyrazil vrtulník, ale kvůli nepříznivému počasí se musel vrátit zpět na základnu. Tou dobou se už za českými horolezci šplhalo dvanáct rakouských horských záchranářů a jeden policista. Ve tmě, větru a hustém sněžení. Jejich záchranná akce trvala bezmála patnáct hodin – české horolezce se jim podařilo najít a dostat do bezpečí, kromě mírného podchlazení neutrpěli žádnou výraznou újmu na zdraví.

Horší to teď ale může být s jejich peněženkami. Horská služba totiž potvrdila, že si bude účtovat náklady na záchranu v plné výši, a to samé platí i o alpské policii. „V tomto případě šlo o rozsáhlou akci, protože se jí zúčastnilo více než deset horských záchranářů. Hodinové sazby přesahují tisíc euro,“ uvedl v rakouské televizi ORF Peter Tembler, vedoucí horské služby ve středisku Kals.

Nejistá pojistka

Podle jeho zjištění jsou čeští horolezci členy Alpského spolku (Alpenverein), takže náklady na záchrannou akci by měly být pokryty z „členské pojistky“. Otázkou ovšem zůstává, zda bude pojistné poskytnuto v případě, že bude trojice horolezců uznána vinnou z „hrubé nedbalosti“. Pak by totiž horolezci museli veškeré náklady nést sami. 

O tom, zda se tak skutečně stane, rozhodne podle rakouských médií nejprve okresní správní úřad a v případě nejasností následně příslušný rakouský soud. Alpská policie údajně k případu shromáždila veškeré potřebné informace.

Lyžování ledovce v Alpách nezničí. Uznávaná expertka vyvolala v Rakousku poprask

Paušální sazby nákladů na záchranné operace v Alpách se v Rakousku liší podle spolkových zemí. Čeští horolezci by měli platit horské službě v eurech 15 tisíc a alpské policii (mimo jiné za hodinu a půl trvající nasazení vrtulníku, který se musel vrátit) téměř šest tisíc.

Tento případ každopádně vzbudil v alpském prostoru nadmíru velkou pozornost – píše se o něm obsáhle nejen v rakouských, ale i švýcarských a německých médiích. Počet záchranných operací v Alpách totiž stoupá a odborníci si kladou otázku, kdy by měla být záchrana hrazena z veřejného pojištění a kdy už by si měli zachránění platit akce „speciálních jednotek“ sami, nebo se pro tyto případy speciálně (a draze) pojišťovat u soukromých firem.

Ve Švýcarsku a Rakousku se v souvislosti s tímto případem dokonce diskutuje o možných změnách v oblasti povinného pojištění při rizikových sportech a pobytu v horských regionech.

Odpovědnost za rizika

Na německém serveru Alpin.de je každopádně naprostá většina diskutujících přesvědčena o tom, že by zachránění čeští horolezci měli náklady na záchrannou operaci uhradit sami v plné výši.

I známý český horolezec Marek (Mára) Holeček zdůvodňuje nezvykle silnou publicitu případu tím, že alpští záchranáři zřejmě chtějí udělat z českých horolezců na Grossglockneru odstrašující příklad. A dosáhnout tak toho, aby se návštěvníci hor chovali při hrozbě takto vysokých „sankcí“ zodpovědněji. 

„Neznám přesné okolnosti tohoto případu a nemohu se tedy k němu konkrétně vyjadřovat, ovšem obecně přibývá lidí, kteří se na horách chovají nezodpovědně a zbytečně zaměstnávají záchranáře,“ uvedl Holeček pro INFO.CZ. Nejde podle něj jenom o Alpy nebo Himaláje, ale také třeba o návštěvníky Krkonoš.

A to včetně například různých „naháčů“ a dalších, kteří zkoušejí, co jejich tělo vydrží, a pak si musejí volat záchranu. „Myslím, že do budoucna bude velký tlak na to, aby lidé za sebe nesli větší odpovědnost a předem zvažovali všechna rizika – a pokud toho nejsou schopni, aby si ke zvážení těchto rizik někoho nejali. Jinak jim budou hrozit opravdu velké sankce,“ řekl Holeček.

Jaký je „zaručený recept“ na přilákání lyžařů? Razantní zdražení skipasů, ubytování a vůbec všeho

sinfin.digital