Válka v Mezinárodní lyžařské federaci. Může být lyžování „klimaticky neutrální“?

V Mezinárodní lyžařské federaci (FIS) to vře. Její současný předseda Švéd Johan Eliasch totiž loni slíbil, že do konce letošního roku se stane tato organizace první „klimaticky pozitivní asociací“ zimních sportů na světě. Kritici ale namítají, že způsob, jakým to chce udělat, odporuje zdravému rozumu – a může budoucnosti lyžování více uškodit, než aby jí pomohl.

O tom, že lyžování patří ke sportům s velkou „emisní stopou“, není třeba pochybovat. Globální oteplování zvyšuje emisní nároky jak na umělé zasněžování sjezdovek, tak na cesty lyžařů za sněhem tam, kde jsou ještě sněhové podmínky ucházející. A to třeba i v tom smyslu, že špičkoví závodní lyžaři kvůli zhoršeným podmínkám na evropských ledovcích jezdí před zimní sezónou trénovat až na jižní polokouli.

Předseda FIS Johan Eliasch ale tvrdí, že problém vysoké emisní zátěže lyžařského sportu dokázal vyřešit. A co víc. Nejen že bude lyžování takzvaně klimaticky neutrální, ale dokonce přispěje k celosvětovému snižování emisí. Jinými slovy: čím víc budou závodní lyžaři lyžovat, tím bude nižší také jejich emisní zátěž.

Kdo by namítal, že takový plán odporuje fyzikálním zákonům, měl by si přečíst Eliaschovo prohlášení hned poté, co byl takřka přesně před rokem zvolen předsedou FIS. Eliasch tehdy uvedl mimo jiné toto: „Je to pro mě velmi důležité, abych měl hned po svém zvolení osobní vliv na udržitelnost našeho sportu.“

Za poněkud krkolomným prohlášením se skrývá konkrétní plán. Eliasch nechal během minulé lyžařské sezóny zmapovat společně s organizací Planet Mark ekologickou stopu všech lyžařských soutěží na světě. A v letošní sezóně, která v Evropě za chvíli začne, by se měla tato stopa začít snižovat tím, že „lyžařský závodní byznys“ bude část svých zisků odvádět organizaci Cool Earth, zabývající se ochranou deštných pralesů.

Lyžuj, zachráníš svět

Pikantní na tom je, že organizaci Cool Earth založil v roce 2006 právě Eliasch. Poté, co byl zvolen do čela FIS, nyní tento švédský manažer a bývalý ředitel firmy Head, který se označuje za investora ekologa, prosazuje, aby Mezinárodní lyžařská federace FIS investovala přes projekty Cool Earth do ochrany deštného pralesa. Jinými slovy bude platit místním obyvatelům za to, když nebudou prales kácet a ponechají ho v původní podobě. Tím si závodní lyžaři nejen vykoupí svou „ekologickou stopu“, ale dokonce „ušetří“ víc emisí než sami vyprodukují. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem spočíval plán Eliasche?
  • A jaké na něj byly reakce?
  • A hlavně: jak řešit zásadní hrozbu pro lyžování do budoucna?
sinfin.digital