Lyžování ledovce v Alpách nezničí. Uznávaná expertka vyvolala v Rakousku poprask

Velkou pozornost ve všech alpských zemích vyvolalo vyjádření respektované rakouské expertky na ledovce Andrei Fischerové. Tato světově uznávaná glacioložka uvedla, že eventuální výstavba dalších sjezdovek a lanovek na alpských ledovcích už nebude mít jakýkoliv vliv na udržení ledu v Alpách. Ledovce totiž roztají tak jako tak a případné vybudování lyžařské infrastruktury na tom nic nezmění. K zákazu rozšiřování lyžování na ledovcích kvůli snaze ochránit klima tak údajně není racionální důvod.

Andrea Fischerová z Rakouské akademie věd (ÖAW) je uznávanou vědkyní, v roce 2013 byla dokonce zvolena „Rakušankou roku“ v kategorii věda. Navíc se rozhodně nejedná o žádnou popíračku změny klimatu nebo podporovatelku lyžařské lobby. Naopak se velmi intenzivně zasazuje o opatření, která by mohla globální oteplování zpomalit nebo zastavit.

Její vyjádření pro rakouskou agentura APA, široce citované v mnoha rakouských, německých i švýcarských médiích, má ale trochu jiný charakter a týká se negativních vlivů lyžování na klima. Fischerová tvrdí, že zatímco se velmi zdlouhavě zabýváme věcmi, které z různých důvodů mají na klimatické změny marginální nebo žádný vliv, o to méně energie i času pak věnujeme věcem, které jsou v tomto ohledu podstatné. A to by se podle Fischerové mohlo změnit.

V tomto konkrétním případě se jedná o velmi vyostřený spor, zda by měl lyžařský byznys, pro Rakousko tak důležitý, rozšířit své teritorium ještě více do oblasti ledovců. Na jiných místech je totiž lyžování kvůli zvyšujícím se teplotám stále komplikovanější.

Konkrétně jde o diskutovaný projekt rozšíření sjezdovek a lanovek na ledovcích Pitztal a Kaunertal v Tyrolsku. Zatímco jeho zastánci argumentují příjmy z turistického ruchu, odpůrci, včetně těch zahraničních, ho považují za výsměch veškerému boji s klimatickými změnami. Protože ledovce podle nich tají, je jejich ničení kvůli lyžařskému byznysu něčím podobným, jako kdyby někdo těžce nemocnému a umírajícímu člověku místo léčby zasadil poslední ránu. Význam ledovců je přitom pro udržení současného životního prostředí v Alpách zcela zásadní. A to nejen pro turismus.

sinfin.digital