Střet zájmů je Babišova hanba. Česko o evropské peníze nepřijde

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Klub Evropské lidové strany, nejsilnější v Evropském parlamentu, požaduje, aby EU použila proti České republice nařízení, které umožňuje zastavit dotace z evropského rozpočtu, pokud členský stát nedodržuje zásady vlády práva. Zdůvodnil to výsledkem auditu Evropské komise, který dospěl k závěru, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože nadále vlastní zemědělsko-průmyslový holding Agrofert. No a protože česká vláda nehodlá z výsledků auditu vyvodit důsledky, tedy vymáhat peníze vyplacené Agrofertu ze státního rozpočtu, měla by komise podle lidovců spustit tento nový mechanismus proti ČR.

Stanovisko lidovecké frakce je docela pochopitelné a právně podložené, nemá však momentálně naději na úspěch. Česká republika objektivně netrpí takovými poruchami fungování demokracie jako Polsko nebo Maďarsko, kvůli kterým byl nový nástroj vymyšlen a schválen. V loňském hodnocení dodržování pravidel právního státu neshledala Evropská komise v případě Česka žádná zásadní systémová selhání nebo chyby. Toto stanovisko se zajisté může změnit, ale takový posun by nepochybně trval delší dobu. Je tedy krajně nepravděpodobné, že bychom se ze strany EU dočkali takového razantního kroku do letošních parlamentních voleb.

Zároveň je ovšem jak sám audit, tak lidovecký požadavek hanbou pro českého premiéra, který už několik let věší nám všem bulíky na nos, že odevzdal majetek do svěřenských fondů a nemá s ním nic společného. A když se prokáže, že po celou dobu mlžil a lhal, není ani schopen důstojně přijmout porážku. Babiš musí vědět, že evropská auditní služba je vysoce profesionální, nestranný a neovlivnitelný úřad, který dělá velmi přesně jen a jen svou práci. Pokud ho tedy obviňuje ze lži, nazývá ho „auditorskou mafií“, jeho zprávu hodnotí jako „zmanipulovanou a provedenou na objednávku“, zesměšňuje jenom sám sebe. Je to trapné představení. A není divu, že se Evropské komisi nechce na tyto urážky ze strany nejvyššího politického představitele členské země ani odpovídat.

Špatný výkon Babišovy vlády v době koronavirové pandemie je velmi pravděpodobně hlavní příčinou propadu její popularity – podle posledního průzkumu Eurobarometeru zveřejněného dnes důvěřuje vládě ANO a ČSSD pouhých 19 procent obyvatelstva, což je nejnižší číslo ze všech 27 států EU. Souběžně se zvedla z 39 na 48 procent důvěra v instituce EU, což je pozoruhodné nejen samo o sobě, ale také jako důkaz, že svalování viny za přešlapy vlády na „Brusel“ nepadají v Česku už na úrodnou půdu. Je pravděpodobné, že výše popsané nedůstojné kličky kolem auditu EU k tomuto výsledku také přispěly.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Může Babiš přijít i o zemědělské dotace?
  • A proč není pravděpodobné, že by nás Brusel zařadil na roveň Polska a Maďarska?
sinfin.digital