Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bavorské volby jako referendum o Merkelové? Hrozící porážka spřízněné CSU pro ni může být dobrý signál

Bavorské volby jako referendum o Merkelové? Hrozící porážka spřízněné CSU pro ni může být dobrý signál

Obyvatele Bavorska – jedné z nejbohatších spolkových zemí v Německu – čekají už v polovině října dlouho očekávané zemské volby. V regionu, kde od padesátých let drtivě vyhrává Křesťanskosociální unie, se schyluje k politickému zemětřesení. Bavorští konzervativci, kteří jsou na celonárodní úrovni sesterskou stranou CDU Kancléřky Angely Merkelové, totiž směřují k historickému propadu – zatímco v minulých volbách získali 47,7 procenta hlasů, dnes jim průzkumy připisují „jen“ kolem 35 procent. Přestože se na první pohled může zdát, že na prohru bavorské CSU doplatí i sama kancléřka, nemusí to být tak úplně pravda.

Od padesátých let získávala Křesťanskosociální unie v bavorských volbách vždy přes 40 procent, poslední průzkumy veřejného mínění však ukazují, že tyto volby budou jiné. Pokud by se předpovědi naplnily, CSU by ztratila absolutní většinu a musela by složitě skládat vládu s dalšími stranami.

Na první pohled by se mohlo zdát, že debakl konzervativců v Bavorsku v čele s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem odnese i německá kancléřka Angela Merkelová – její strana CDU totiž na celonárodní úrovni tradičně tvoří s bavorskou CSU koalici a společně také soutěží ve spolkových volbách. V mnoha ohledech by teď však případná prohra CSU byla pro Merkelovou výhrou.

Důvodem je (zřejmě tak trochu kontraproduktivní) snaha CSU posunout se v otázce migrace víc doprava a přesvědčit tak bavorské voliče, aby hodili hlasovací lístek právě jí, a ne krajně pravicovému populistickému hnutí Alternativa pro Německo. AfD totiž nejsilnější bavorské straně dlouhodobě „krade“ voliče a CSU začala být z průzkumů veřejného mínění nervózní.

Špičky bavorské CSU – Seehofer nebo bavorský premiér Markus Söder – se proto rozhodly vsadit na kritiku politiky otevřených dveří Angely Merkelové. Zahájily proti kancléřce boj, ve kterém se snažily prosadit, aby byli migranti odmítáni rovnou na německých hranicích. Spor mezi Seehoferem a Merkelovou, který hrozil rozpadem celé německé vlády, se sice podařilo vyžehlit kompromisem, vztahy ale zůstaly narušené.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Bavorské volby se tak stávají veřejným referendem o tom, zda voliči s rozpoutáním tvrdé strategie nemířené proti Merkelové souhlasí. Předvolební průzkumy zatím naznačují, že tomu tak není a že strategie se tedy příliš nevyplatila. Merkelová by navíc mohla z porážky CSU těžit, píše server Deutsche Welle.

Preference AfD totiž i navzdory nové ostřeji protimigrační politice CSU a kritice Merkelové rostou – krajní pravici průzkumy předpovídají 11 procent, stejně jako sociálním demokratům nebo uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči. Díky vyhrocenější rétorice ze strany CSU navíc poskočily i preference Zelených, kteří by mohli získat 17 procent.

Že byla strategie nemířená proti Merkelové gólem do vlastní branky, si nyní uvědomují i Seehofer se Söderem. Na počátku totiž nechtěli Merkelovou ke kampani vůbec přizvat, a jak tvrdil Söder, pozvánku dostane jiný kancléř, než je Merkelová – rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dnes ale Söder obrací. Merkelová nakonec bude mít možnost v Bavorsku promluvit, a to 30. září na výslovnou žádost čestného předsedy CSU Thea Weigela.

„Několik měsíců to vypadalo, že je Merkelová obklopena rádoby alfa samci, kteří se na ni zaměřili. Nyní se zdá, že se její soupeři kolektivně střelili do nohy,“ komentuje napětí mezi CSU a německou kancléřkou server Deutsche Welle. Přestože je kancléřka ve slabší pozici než v minulosti, zůstává podle DW královnou německé konzervativní politiky. „A vypadá to, že spíš než posun doprava bavorské volby přinesou posílení její značky vyznačující se umírněností,“ píše Deutsche Welle.

Není žádným tajemstvím, že pokud CSU nezíská absolutní většinu, je Merkelová nakloněná utvoření koalice se Zelenými. Taková varianta se přitom vzhledem k předvolebním průzkumům jeví jako velmi pravděpodobná. Všechny ostatní scénáře by totiž znamenaly, že by se vlády musely účastnit víc než jen dvě strany.

Přestože osobě Merkelové volby v Bavorsku pomohou, nebo minimálně neuškodí, pro její stranu dobrým signálem nejsou. Rozptýlení preferencí konzervativců směrem k ostatním stranám a především pak k AfD je pro CSU Horsta Seehofera i CDU Angely Merkelové mírně řečeno znepokojující. „Roztříštěnost politického středu bude pravděpodobně pokračovat, což oslabuje CSU a s tím i pilíř konzervatismu na národní úrovni. To nemusí trápit Merkelovou, která už nemusí znovu kandidovat. Je to však výzva pro každého jejího nástupce,“ uzavírá DW.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1