Bavorské volby jako referendum o Merkelové? Hrozící porážka spřízněné CSU pro ni může být dobrý signál | info.cz

Články odjinud

Bavorské volby jako referendum o Merkelové? Hrozící porážka spřízněné CSU pro ni může být dobrý signál

Obyvatele Bavorska – jedné z nejbohatších spolkových zemí v Německu – čekají už v polovině října dlouho očekávané zemské volby. V regionu, kde od padesátých let drtivě vyhrává Křesťanskosociální unie, se schyluje k politickému zemětřesení. Bavorští konzervativci, kteří jsou na celonárodní úrovni sesterskou stranou CDU Kancléřky Angely Merkelové, totiž směřují k historickému propadu – zatímco v minulých volbách získali 47,7 procenta hlasů, dnes jim průzkumy připisují „jen“ kolem 35 procent. Přestože se na první pohled může zdát, že na prohru bavorské CSU doplatí i sama kancléřka, nemusí to být tak úplně pravda.

Od padesátých let získávala Křesťanskosociální unie v bavorských volbách vždy přes 40 procent, poslední průzkumy veřejného mínění však ukazují, že tyto volby budou jiné. Pokud by se předpovědi naplnily, CSU by ztratila absolutní většinu a musela by složitě skládat vládu s dalšími stranami.

Na první pohled by se mohlo zdát, že debakl konzervativců v Bavorsku v čele s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem odnese i německá kancléřka Angela Merkelová – její strana CDU totiž na celonárodní úrovni tradičně tvoří s bavorskou CSU koalici a společně také soutěží ve spolkových volbách. V mnoha ohledech by teď však případná prohra CSU byla pro Merkelovou výhrou.

Důvodem je (zřejmě tak trochu kontraproduktivní) snaha CSU posunout se v otázce migrace víc doprava a přesvědčit tak bavorské voliče, aby hodili hlasovací lístek právě jí, a ne krajně pravicovému populistickému hnutí Alternativa pro Německo. AfD totiž nejsilnější bavorské straně dlouhodobě „krade“ voliče a CSU začala být z průzkumů veřejného mínění nervózní.

Špičky bavorské CSU – Seehofer nebo bavorský premiér Markus Söder – se proto rozhodly vsadit na kritiku politiky otevřených dveří Angely Merkelové. Zahájily proti kancléřce boj, ve kterém se snažily prosadit, aby byli migranti odmítáni rovnou na německých hranicích. Spor mezi Seehoferem a Merkelovou, který hrozil rozpadem celé německé vlády, se sice podařilo vyžehlit kompromisem, vztahy ale zůstaly narušené.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Bavorské volby se tak stávají veřejným referendem o tom, zda voliči s rozpoutáním tvrdé strategie nemířené proti Merkelové souhlasí. Předvolební průzkumy zatím naznačují, že tomu tak není a že strategie se tedy příliš nevyplatila. Merkelová by navíc mohla z porážky CSU těžit, píše server Deutsche Welle.

Preference AfD totiž i navzdory nové ostřeji protimigrační politice CSU a kritice Merkelové rostou – krajní pravici průzkumy předpovídají 11 procent, stejně jako sociálním demokratům nebo uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči. Díky vyhrocenější rétorice ze strany CSU navíc poskočily i preference Zelených, kteří by mohli získat 17 procent.

Že byla strategie nemířená proti Merkelové gólem do vlastní branky, si nyní uvědomují i Seehofer se Söderem. Na počátku totiž nechtěli Merkelovou ke kampani vůbec přizvat, a jak tvrdil Söder, pozvánku dostane jiný kancléř, než je Merkelová – rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dnes ale Söder obrací. Merkelová nakonec bude mít možnost v Bavorsku promluvit, a to 30. září na výslovnou žádost čestného předsedy CSU Thea Weigela.

„Několik měsíců to vypadalo, že je Merkelová obklopena rádoby alfa samci, kteří se na ni zaměřili. Nyní se zdá, že se její soupeři kolektivně střelili do nohy,“ komentuje napětí mezi CSU a německou kancléřkou server Deutsche Welle. Přestože je kancléřka ve slabší pozici než v minulosti, zůstává podle DW královnou německé konzervativní politiky. „A vypadá to, že spíš než posun doprava bavorské volby přinesou posílení její značky vyznačující se umírněností,“ píše Deutsche Welle.

Není žádným tajemstvím, že pokud CSU nezíská absolutní většinu, je Merkelová nakloněná utvoření koalice se Zelenými. Taková varianta se přitom vzhledem k předvolebním průzkumům jeví jako velmi pravděpodobná. Všechny ostatní scénáře by totiž znamenaly, že by se vlády musely účastnit víc než jen dvě strany.

Přestože osobě Merkelové volby v Bavorsku pomohou, nebo minimálně neuškodí, pro její stranu dobrým signálem nejsou. Rozptýlení preferencí konzervativců směrem k ostatním stranám a především pak k AfD je pro CSU Horsta Seehofera i CDU Angely Merkelové mírně řečeno znepokojující. „Roztříštěnost politického středu bude pravděpodobně pokračovat, což oslabuje CSU a s tím i pilíř konzervatismu na národní úrovni. To nemusí trápit Merkelovou, která už nemusí znovu kandidovat. Je to však výzva pro každého jejího nástupce,“ uzavírá DW.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud