Bavorská CSU v nejistotě. Spojenci Merkelové mohou ve volbách dojet na migraci

HalfPageAd-1

ekb

17. 09. 2018 • 22:00

Do voleb v Bavorsku zbývá už jen necelých měsíc – obyvatelé největší spolkové země v Německu půjdou k hlasovacím urnám přesně 14. října a průzkumy ukazují, že tento den Bavorsku přinese zřejmě velké změny. Pozice tradičně nejsilnější bavorské strany Křesťansko-sociální unie (CSU) se může otřást v základech. Zatímco poslední volby z roku 2013 vyhrála CSU na plné čáře a podařilo se jí sestavit jednobarevnou vládu, dnes jí průzkumy připisují 35 %, tedy rekordně nízký zisk. S takovým výsledkem by sice zůstala nejsilnější stranou, vzhledem k suverénnímu postavení CSU v Bavorsku by to však pro ni byla katastrofa.

Mobile-rectangle-3

Obhájit absolutní většinu – to je pro CSU v čele s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem jediný přijatelný výsledek nadcházejících bavorských voleb. S touto vidinnou se také začátkem léta Seehofer pouštěl do boje s kancléřkou Angelou Merkelovou, kterou se snažil přesvědčit o nutnosti začít okamžitě odmítat migranty registrované v ostatních evropských zemích přímo na hranicích Německa. Doufal, že tvrdším postupem proti migrantům přiměje bavorské obyvatele, aby volili CSU, a ne protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD).

Seehofer, který počátkem roku odstoupil z funkce bavorského premiéra, aby se stal ministrem vnitra nové německé koalice, tak rozpoutal nešťastný spor, který se nakonec podařilo vyřešit symbolickým kompromisem. Seehoferova strategie se však jeví spíše kontraproduktivně. Podle nejnovějších průzkumů je migrace sice pro velkou část bavorského obyvatelstva nejpalčivějším tématem (44 procent považuje migranty za největší výzvu), preference AfD ale navzdory Seehoferově snažení rostou.

Protiimigrační Alternativa pro Německo v bavorských volbách v roce 2013 ani nekandidovala, dnes by však mohla získat 11 až 15 procent, ukazují průzkumy. Sázka na téma migrace se tak Seehoferovi příliš nevyplatila a jak píše bruselský server Politico, rozpoutání boje s Merkelovou se pro pravicovou AfD stala spíš dárkem. Podle analytiků přitom CSU voličům jen málo připomíná to, co v Bavorsku dobře funguje.  

Spolková země, která patří mezi nejbohatší německé regiony a kde sídlí takoví firemní titáni jako BMW nebo Siemens, je totiž z hlediska ekonomiky silnější, než kdy jindy. „Nikdy předtím na tom Bavorsko nebylo tak dobře, nikdy však nebyli jeho politici tak rozdělení,“ prohlásil na víkendovém kongresu CSU největší vnitrostranický rival Seehofera a současný bavorský premiér Markus Söder.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítě

„Pokud se potvrdí průzkumy a CSU se bude pohybovat mezi 35 a 40 procenty, tak bych řekla, že by to bylo politické zemětřesení,“ komentuje předvolební kondici CSU německá politoložka Ursula Münchová. Ještě v roce 2013 totiž sesterská strana CDU kancléřky Angely Merkelové v bavorských volbách získala 47,7 procent. Podle serveru Politico však AfD pro CSU nepředstavuje jediný problém.

Průzkumy naznačují, že dosavadní příznivce CSU přitahuje i uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči, které by mohlo získat 11 procent. Ještě významnějším rivalem CSU jsou před říjnovými volbami Zelení. Jak ukazují průzkumy, CSU ztrácí voliče ve prospěch Zelených právě kvůli drsnější protiimigrační rétorice, v bavorských volbách by strana se 17 procenty mohla skončit na druhém místě. S 11 procenty by pak mohli uspět i sociální demokraté.

Pokud by se poslední průzkumy potvrdily, Křesťanskosociální unie by přišla o absolutní většinu a čekalo by ji složité vyjednávání s dalšími koaličními partnery. Čas k přesvědčování bavorských voličů přitom Seehoferově straně neúprosně ubíhá. V posledních týdnech se navíc šéf CSU a ministr vnitra potýká s dalšími turbulencemi.

Seehofer se totiž opět ocitl ve sporu s německou kancléřkou – tentokrát kvůli šéfovi německé tajné služby Hansi-Georgovi Maassenovi. Ten se stal terčem kritiky poté, co zpochybnil pravost videa z Chemnitz zachycující útok na přistěhovalce. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl šéf civilní kontrarozvědky žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

A zatímco Seehofer se za Maassena jako ministr vnitra postavil, německá kancléřka vyzvala k jeho rezignaci. O osudu Maassena by měly špičky německé koalice rozhodnout v úterý. Pokud však bude skutečně donucen z funkce odejít, půjde o další porážku Seehofera, která ho může stát důležité politické body.

Jak se zdá, sám Seehofer si je kývající se židle, na které právě teď sedí, dobře vědom. Svědčí o tom velmi mírný tón, který podle serveru Politico zvolil pro svůj projev na víkendovém kongresu. „Nečinně čekat, stěžovat si a hádat se k úspěchu nikdy nevedlo,“ řekl během projevu v Mnichově a vyzval publikum, aby předvolební průzkumy ignorovalo. „Myslím, že na začátek této kampaně to s námi vypadá poměrně dobře,“ dodal.

Jak ale tvrdí analytici, právě Seehofer bude po říjnových volbách zřejmě ten, který na případný neúspěch CSU doplatí. Příležitosti by mohl využít nástupce Seehofera a současný bavorský premiér Markus Söder, který si na post v čele CSU brousí zuby. „I Söder vidí, že říjnové volby mohou pro CSU dopadnout dost špatně v tom smyslu, že nezískají absolutní většinu, a nedosáhnou tak svého cíle. Pak bude potřeba najít nějakého obětního beránka, který za to může,“ řekl před nedávnem pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Vladimír Handl.

SDÍLET

Billboard-bottom-1