Další ztracená dekáda pro Itálii? Výsledek voleb jen posílil můj pesimismus, říká ekonom | info.cz

Články odjinud

Další ztracená dekáda pro Itálii? Výsledek voleb jen posílil můj pesimismus, říká ekonom

Itálie po nedělních volbách vykročila k nejistotě. Bodovaly antisystémové a populistické strany, ale nikdo nezískal většinu a země tak směřuje k politickému patu. Bankovní sektor v neutěšeném stavu, mizerná produktivita a slabé investice – to jsou teď hlavní faktory, které můžou přinést další ztracenou dekádu ekonomické stagnace. „Já osobně nevidím možnost, jak by tomu mohla nová italská vláda zabránit,“ říká pro INFO.CZ Christopher Dembik, francouzský ekonom společnosti Saxo Bank.

Ještě před zveřejněním konečných výsledků je jasná jedna věc: Italové dali zelenou populistickým a antisystémovým stranám a od stran tradičních se citelně odvrátili. Zřejmě i proto, že jim došla trpělivost s mizernou ekonomikou země a nechali se nalákat na předvolební sliby, že „bude líp“.

„Volební výsledek jenom podpořil můj pesimismus ohledně ekonomického výhledu země,“ říká pro INFO.CZ Christopher Dembik ze Saxo banky. „Myslím si, že je krajně nepravděpodobné, že by se nové vládě podařilo Itálii vyvést ze dvou dekád ekonomické stagnace, ve kterých se země nyní utápí.“

Předběžné výsledky naznačují prostor pro relativně nejistá vyjednávání o několika koalicích, žádná z nich však podle Dembika nemá recept na to, jak změnit kurz posledních dvou let nulového ekonomického růstu.

„Můj oblíbený ekonomický indikátor, úvěrový impulz, který předstihuje reálný ekonomický výkon země přibližně o rok, je nyní na úrovni minus dvě procenta. A není divu. Zemi tíží špatné účetní rozvahy italských bank, slabé investice a mizerná produktivita,“ vysvětluje ekonom.

Další rána pro ekonomiku Itálie, která je považovaná za třetí největší v eurozóně, by pak mohla přijít na konci letošního roku. Očekává se, že tou dobou Evropská centrální banka utlumí svůj program kvantitativního uvolňování a posléze zvýší své úrokové sazby. Tím vzroste cena kapitálu, která Itálii způsobí jen další bolehlav.

Nezlepší se ani finanční situace samotných Italů, navzdory tomu, že jim politické strany před volbami často slibovaly „hory doly“. „Příští vláda nebude moci prosadit uvolněnou fiskální politiku – jednak kvůli závazkům z Bruselu, za druhé právě proto, že ekonomika země se v příštích měsících a letech pravděpodobně ještě zhorší a nebude odkud brát,“ myslí si Dembik. 

„Osobně moc nevidím možnost, jak by mohla vláda vzešlá ze současných voleb Itálii z další ztracené dekády zachránit,“ uzavírá ekonom Saxo bank.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud