Jak dál se střídáním času. Komentář europoslance Pavla Svobody

bel

Pavel Svoboda

Již v příštím roce by se měl letní a zimní čas vystřídat naposled. Alespoň tak to navrhla Evropská komise, poté co se rekordní počet Evropanů vyjádřil v největší online veřejné konzultaci vůbec. Je konec střídání času v roce 2019 realistický? A co nás předtím čeká?

Ještě před letními prázdninami bych si nevsadil, že kroky, které jsem ve spolupráci s pracovní skupinou v Evropském parlamentu udělal pro zrušení střídání zimního a letního času, přinesou plody tak brzy. Otázkou je, zda to jsou ty nejlepší plody, jaké jsem si mohl přát.

Evropský parlament totiž vyzval usnesením z 8. února 2018 Evropskou komisi, „aby provedla důkladné posouzení směrnice 2000/84/ES a případně předložila návrh na její revizi“. Prvním požadavkem na Komisi tedy bylo, aby provedla celoevropskou analýzu střídání času. To ale Komise neudělala, usnadnila si život a namísto analýzy vyhlásila on-line veřejnou konzultaci.

Nemáme tedy věcnou analýzu problému na celoevropské úrovni a musíme se spolehnout na dílčí analýzy. Ta veřejná konzultace sice měla obrovský ohlas, mnoho lidí bylo překvapeno, že se Evropa zajímá o jejich názor. V prvních dnech konzultace pod náporem respondentů spadly dokonce na Komisi servery. Rekordní účast 4,6 milionu Evropanů představuje devítinásobek dosavadního maxima, ale nejde ani o skutečný průzkum veřejného mínění na statistickém vzorku, ani to nemůže nahradit celoevropskou věcnou analýzu.

Blažek: Polistopadová existence komunistické strany pomohla k moci populistům, jako je Babiš

sinfin.digital