Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakouský vicekancléř srovnal Čechy s muslimy. Kvůli krácení přídavků na děti

Rakouský vicekancléř srovnal Čechy s muslimy. Kvůli krácení přídavků na děti

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) čelí obvinění z xenofobní a lživé propagandy. Ve snaze pochlubit se voličům tím, že ve vládě prosadila snížení přídavků pro děti zahraničních zaměstnanců, totiž Svobodní nepochopitelně použili fotografické koláže, na nichž se muslimské ženy v šátcích dívají na přeškrtnuté peníze. Ve skutečnosti se ale budou dětské přídavky krátit Čechům, Maďarům, Slovákům a dalším obyvatelům EU.

Koláže s muslimskými ženami, které už údajně nebudou dostávat tak štědré „výživné“ z rakouské státní kasy, nejprve zveřejnila partnerská organizace Svobodných s názvem Freiheitlichen arbeitnehmer (Svobodní pracující), jednu z nich ale na svém oficiální facebookovém profilu sdílel i předseda FPÖ a rakouský vicekancléř Heinz Christian Strache. Obrázek je doplněn slovy: „přídavky pro děti v zahraničí budou kráceny! (….) Díky tomu uspoříme 100 milionů eur pro děti a rodiny v Rakousku...“ To vyvolalo tvrdou kritiku jak ze strany lidskoprávních organizací, tak opozice.

„To je ta nejhorší demagogie,“ prohlásila podle deníků Der Standard šéfka strany NEOS Beate Meinl-Reisingerová. Jak připomněla třeba rakouská nezisková organizace SOS-Mitmensch, krácení přídavků se prakticky vůbec netýká zahraničních muslimů nebo obyvatel Blízkého východu či Afriky. Postiženy budou tímto opatřením z 90 % zahraniční zaměstnanci, pocházející z Maďarska, Slovenska, Česka, Polska, Rumunska a dalších států EU. Dětem zaměstnanců ze zemí mimo unii se s výjimkou diplomatů takřka žádné přídavky z rakouské státní pokladny nevyplácejí.

"Pan vicekancléř takhle fakta musí dobře znát. Přesto se podílí na lstivých lžích a nenávistných kampaních FPÖ,“ uvedl mluvčí organizace SOS Alexander Pollak. Strana NEOS dokonce zvažuje, že kvůli lživé a xenofobní propagandě bude Svobodné žalovat.

Kdyby totiž FPÖ chtěla rakouské voliče pravdivě informovat o tom, koho na zkrácených přídavcích připravila o peníze, musela by na koláže místo muslimských žen umístit fotografie českého kuchaře, slovenské pečovatelky nebo rumunské uklízečky. Právě takovým zahraničním zaměstnancům se totiž budou příspěvky krátit. Jen Češi pracující v Rakousku přijdou podle hrubých propočtů na dětských přídavcích o zhruba 5 milionů eur (zhruba 128 milionů korun) ročně, Slováci o třikrát tolik. Podstata zákona schváleného rakouskou vládou a nedávno i parlamentem totiž spočívá v tom, že zahraniční zaměstnanci dojíždějící za prací do Rakouska nebudou jako dříve dostávat stejně vysoké přídavky na děti jako Rakušané, ale budou se muset spokojit s částkou, odpovídající životním nákladům v jejich domovských zemích. Pro Čechy to konkrétně znamená snížení přídavků o 40 %.

Protože by ale fotografie českého kuchaře či číšníka, kterého rakouská vláda „obrala“ ze dne na den o tisíce korun, nepůsobila na rakouské voliče dostatečně úderně, zvolili Svobodní raději obrázek žen oděných v muslimských šátcích. A to i přesto, že těmto ženám nikdo přídavky brát nebude. Podle některých opozičních politiků to přitom není ani zdaleka první případ, kdy FPÖ ve snaze o voličskou podporu takto manipuluje s fakty.

Strana Svobodných založila svůj volební úspěch především na kritice migrační politiky EU a boji proti takzvanému politickému islámu. Prosazovala a prosazuje ale mimo jiné také zmírnění současných sankcí za popírání některých zločinů nacismu a zrušení Benešových dekretů.

Prezident Miloš Zeman označil ještě ve funkci premiéra v roce 2002 Svobodné za „postfašistickou stranu“. Tehdy ale vedl FPÖ známý korutanský hejtman Jörg Haider, který v roce 2008 zemřel při autonehodě. Současní Svobodní podle českého prezidenta takové nebezpečí pro demokracii nepředstavují. Miloš Zeman dokonce před dvěma roky přijal před rakouskými prezidentskými volbami na Pražském hradě kandidáta Svobodných Norberta Hofera a otevřeně mu vyjádřil podporu. Podobně Hofera a FPÖ podpořil i bývalý český prezident Václav Klaus. Svobodní se staly po loňských předčasných parlamentních volbách v Rakousku součástí vládní koalice, kterou vytvořili společně s lidovci.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867