Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéfa kontrarozvědky po vyhazovu povýšili. Merkelová i koalice se znovu otřásají, SPD je v krizi

Šéfa kontrarozvědky po vyhazovu povýšili. Merkelová i koalice se znovu otřásají, SPD je v krizi

Německá koalice Angely Merkelové se potýká s další – letos už druhou – vážnou krizí, která její budoucnost ohrožuje. Jablkem sváru se stal spor o šéfa německých tajných služeb Hanse-George Maassena, který byl kvůli kontroverzním výrokům o situaci v Chemnitz sice odstraněn z vlivné funkce, namísto toho se však dostal na ještě lépe placenou pozici na ministerstvu vnitra. Celá kauza oslabila nejen kancléřku Merkelovou, ale celou její koalici. Vyvstávají znovu otázky, zde se jí podaří udržet kabinet až do konce funkčního období.

„Angela Merkelová je v mnoha koutech kontinentu považována za ‚královnu‘ Evropy, doma ale vypadá stále víc jako císařovna bez šatů.“ Tak začíná dnešní článek bruselského serveru Politico mapující aktuální krizi v těžko sestavované německé koalici. Důvodem rozporů je kauza kolem šéfa civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, který se stal terčem kritiky poté, co zpochybnil pravost videa z města Chemnitz zachycující útok na přistěhovalce, čímž nahrál protiimigračním, krajně pravicovým hlasům zaznívajícím na německé politické scéně.

Později se ukázalo, že pro své výroky ohledně pravosti videa neměl pětapadesátiletý šéf kontrarozvědky žádné důkazy. Sám musel připustit, že video je autentické. Kauza však rozpoutala mezi členy koalice bouři – zatímco sociální demokraté (SPD) hlasitě volali po sesazení Maassena z funkce, ministr vnitra a šéf Křesťanskosociální unie Horst Seehofer se jej zastával. Pro vyhazov však byla i kancléřka z CDU.

Následovala série třístranných jednání, kdy se koaliční strany snažily na osudu Maassena dohodnout a v úterý padlo rozhodnutí – šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) musí ve funkci skončit. Místo potrestání za neuvážené výroky se však řešení celé kauzy pro Maassena jeví spíš jako odměna. Čeká ho totiž povýšení. Podle dohodnutého kompromisu má z čela úřadu zamířit na post státního tajemníka ministerstva vnitra, kde si platově o 2600 eur polepší. Ve funkci, kde bude mít mnohem větší zodpovědnost než nyní, navíc dostane na starost oblast vnitřní bezpečnosti i dohled nad policií.

Dojednaný kompromis se stal téměř okamžitě terčem ostré kritiky – především ze strany opozice a SPD, která jako jedna z koaličních stran volala po odstranění Maassena nejhlasitěji. Místopředseda sociálních demokratů Ralf Stegner ji označil za „katastrofu“, bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel za „šílenost“ a Natascha Kohnenová z vedení strany zase prohlásila, že ve funkci má skončit i sám ministr vnitra z CSU Horst Seehofer.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Podle Politica tak kauza opět rozproudila pochybnosti, zda vláda Merkelové přežije až do konce svého mandátu. Jde navíc už o druhou krizi, která činnost německé koalice ochromila – poprvé se tak stalo začátkem léta, kdy se Seehofer pustil do boje s Merkelovou a SPD kvůli odmítání migrantů na německých hranicích.

„Celá koalice se tím oslabila a prohrála – to je beze sporu,“ popisuje současnou situaci pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Fakulty sociálních věd UK Vladimír Handl. „Samozřejmě to je oslabení Merkelové, protože nebyla schopná se prosadit. Je to už druhá letošní krize, kterou vyvolal Horst Seehofer z CSU a ona opět neuměla prosadit rychlé a přijatelné řešení, takže se to táhlo dlouhou dobu a poškodilo to celkový obraz vlády,“ říká pro INFO.CZ s tím, že kvůli řešení těchto krizí se vláda nemůže věnovat klíčovým tématům, jako je bezpečnost.  

„Určitě je to projev oslabení Merkelové, ale také projev problematického působení ministra vnitra Seehofera, který se sice v tomto případě dokázal prosadit, ale popudil proti koalici další část veřejného mínění. Výsledkem toho je, že všichni ztrácejí,“ dodává odborník na německou politiku s tím, že nejhůř z celé situace vycházejí sociální demokraté.

Ti přitom podle Handla udělali jednu velkou chybu. „SPD udělala ve vládě poměrně dost pozitivních kroků, ať už v oblasti bytové a důchodové politiky nebo zkvalitnění zařízení pro děti. Tyto pozitivní kroky ale nejsou vidět, protože se koalice utápí v bojích a v této konkrétní krizi to SPD navíc nepojala úplně prakticky – to, co se mělo vyjednat za zavřenými dveřmi, bylo příliš viditelné,“ tvrdí expert s tím, že kompromis je obecně vnímaný jako porážka SPD.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítě

Podle odborníka navíc kauza prohlubuje vnitřní rozdělení SPD v čele s Andreou Nahlesovou, do které byly jako do nové lídryně strany vkládány velké naděje. Loňské parlamentní volby, které skončily historickým propadem SPD, totiž sociální demokracii zasadily tvrdou ránu. Nahlesová proto měla za úkol stranu pozvednout, zajistit prosazování programu SPD v koalici a přilákat jí voliče zpět. Ne vše se ale daří a situace je pro Nahlesovou o to horší, že právě její strana musela Maassenovi na ministerstvu vnitra uvolnit místo, aby měl být kam po vyhazovu z čela BfV „uklizen“.

Podle Handla se navíc Nahlesová hlasitým voláním po odchodu Maassena sama dostala do pasti a ukazuje se, že její strana není schopná se v koalici tří stran prosadit. „Nedaří se dosáhnout toho, co Andrea Nahlesová slibovala a mezi členy SPD skutečně roste zuřivý odpor vůči celé koalici. Je tedy otázka, jestli to není nějaký předstupeň rozpadu vlády,“ varuje expert FSV UK.

Krize v Německu však může mít podle Politica negativní vliv na celou Evropskou unii, kde je právě Německo spolu s Francií považováno za hlavní motor jejího budoucího směřování. „V době, kdy mnozí v Evropě od Berlína očekávají vedení a řeší se další směřování EU, přináší oslabení Merkelové na domácí půdě do kontinentální politiky další element nestability,“ píše bruselský server s tím, že vedle Merkelové čelí hlubokým problémům doma i francouzský prezident Emmanuel Macron. Na řešení reformy Evropské unie jim proto nezbývá čas.   

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1