Články odjinud

Šéfa kontrarozvědky po vyhazovu povýšili. Merkelová i koalice se znovu otřásají, SPD je v krizi

Šéfa kontrarozvědky po vyhazovu povýšili. Merkelová i koalice se znovu otřásají, SPD je v krizi

Německá koalice Angely Merkelové se potýká s další – letos už druhou – vážnou krizí, která její budoucnost ohrožuje. Jablkem sváru se stal spor o šéfa německých tajných služeb Hanse-George Maassena, který byl kvůli kontroverzním výrokům o situaci v Chemnitz sice odstraněn z vlivné funkce, namísto toho se však dostal na ještě lépe placenou pozici na ministerstvu vnitra. Celá kauza oslabila nejen kancléřku Merkelovou, ale celou její koalici. Vyvstávají znovu otázky, zde se jí podaří udržet kabinet až do konce funkčního období.

„Angela Merkelová je v mnoha koutech kontinentu považována za ‚královnu‘ Evropy, doma ale vypadá stále víc jako císařovna bez šatů.“ Tak začíná dnešní článek bruselského serveru Politico mapující aktuální krizi v těžko sestavované německé koalici. Důvodem rozporů je kauza kolem šéfa civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, který se stal terčem kritiky poté, co zpochybnil pravost videa z města Chemnitz zachycující útok na přistěhovalce, čímž nahrál protiimigračním, krajně pravicovým hlasům zaznívajícím na německé politické scéně.

Později se ukázalo, že pro své výroky ohledně pravosti videa neměl pětapadesátiletý šéf kontrarozvědky žádné důkazy. Sám musel připustit, že video je autentické. Kauza však rozpoutala mezi členy koalice bouři – zatímco sociální demokraté (SPD) hlasitě volali po sesazení Maassena z funkce, ministr vnitra a šéf Křesťanskosociální unie Horst Seehofer se jej zastával. Pro vyhazov však byla i kancléřka z CDU.

Následovala série třístranných jednání, kdy se koaliční strany snažily na osudu Maassena dohodnout a v úterý padlo rozhodnutí – šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) musí ve funkci skončit. Místo potrestání za neuvážené výroky se však řešení celé kauzy pro Maassena jeví spíš jako odměna. Čeká ho totiž povýšení. Podle dohodnutého kompromisu má z čela úřadu zamířit na post státního tajemníka ministerstva vnitra, kde si platově o 2600 eur polepší. Ve funkci, kde bude mít mnohem větší zodpovědnost než nyní, navíc dostane na starost oblast vnitřní bezpečnosti i dohled nad policií.

Dojednaný kompromis se stal téměř okamžitě terčem ostré kritiky – především ze strany opozice a SPD, která jako jedna z koaličních stran volala po odstranění Maassena nejhlasitěji. Místopředseda sociálních demokratů Ralf Stegner ji označil za „katastrofu“, bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel za „šílenost“ a Natascha Kohnenová z vedení strany zase prohlásila, že ve funkci má skončit i sám ministr vnitra z CSU Horst Seehofer.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Podle Politica tak kauza opět rozproudila pochybnosti, zda vláda Merkelové přežije až do konce svého mandátu. Jde navíc už o druhou krizi, která činnost německé koalice ochromila – poprvé se tak stalo začátkem léta, kdy se Seehofer pustil do boje s Merkelovou a SPD kvůli odmítání migrantů na německých hranicích.

„Celá koalice se tím oslabila a prohrála – to je beze sporu,“ popisuje současnou situaci pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Fakulty sociálních věd UK Vladimír Handl. „Samozřejmě to je oslabení Merkelové, protože nebyla schopná se prosadit. Je to už druhá letošní krize, kterou vyvolal Horst Seehofer z CSU a ona opět neuměla prosadit rychlé a přijatelné řešení, takže se to táhlo dlouhou dobu a poškodilo to celkový obraz vlády,“ říká pro INFO.CZ s tím, že kvůli řešení těchto krizí se vláda nemůže věnovat klíčovým tématům, jako je bezpečnost.  

„Určitě je to projev oslabení Merkelové, ale také projev problematického působení ministra vnitra Seehofera, který se sice v tomto případě dokázal prosadit, ale popudil proti koalici další část veřejného mínění. Výsledkem toho je, že všichni ztrácejí,“ dodává odborník na německou politiku s tím, že nejhůř z celé situace vycházejí sociální demokraté.

Ti přitom podle Handla udělali jednu velkou chybu. „SPD udělala ve vládě poměrně dost pozitivních kroků, ať už v oblasti bytové a důchodové politiky nebo zkvalitnění zařízení pro děti. Tyto pozitivní kroky ale nejsou vidět, protože se koalice utápí v bojích a v této konkrétní krizi to SPD navíc nepojala úplně prakticky – to, co se mělo vyjednat za zavřenými dveřmi, bylo příliš viditelné,“ tvrdí expert s tím, že kompromis je obecně vnímaný jako porážka SPD.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítě

Podle odborníka navíc kauza prohlubuje vnitřní rozdělení SPD v čele s Andreou Nahlesovou, do které byly jako do nové lídryně strany vkládány velké naděje. Loňské parlamentní volby, které skončily historickým propadem SPD, totiž sociální demokracii zasadily tvrdou ránu. Nahlesová proto měla za úkol stranu pozvednout, zajistit prosazování programu SPD v koalici a přilákat jí voliče zpět. Ne vše se ale daří a situace je pro Nahlesovou o to horší, že právě její strana musela Maassenovi na ministerstvu vnitra uvolnit místo, aby měl být kam po vyhazovu z čela BfV „uklizen“.

Podle Handla se navíc Nahlesová hlasitým voláním po odchodu Maassena sama dostala do pasti a ukazuje se, že její strana není schopná se v koalici tří stran prosadit. „Nedaří se dosáhnout toho, co Andrea Nahlesová slibovala a mezi členy SPD skutečně roste zuřivý odpor vůči celé koalici. Je tedy otázka, jestli to není nějaký předstupeň rozpadu vlády,“ varuje expert FSV UK.

Krize v Německu však může mít podle Politica negativní vliv na celou Evropskou unii, kde je právě Německo spolu s Francií považováno za hlavní motor jejího budoucího směřování. „V době, kdy mnozí v Evropě od Berlína očekávají vedení a řeší se další směřování EU, přináší oslabení Merkelové na domácí půdě do kontinentální politiky další element nestability,“ píše bruselský server s tím, že vedle Merkelové čelí hlubokým problémům doma i francouzský prezident Emmanuel Macron. Na řešení reformy Evropské unie jim proto nezbývá čas.   

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818