Články odjinud

Španělsko se chce stát po Německu a Francii dalším lídrem Evropy. Jaké má šance?

Španělsko se chce stát po Německu a Francii dalším lídrem Evropy. Jaké má šance?

Velká Británie odchází z Evropské unie, v Itálii vládne euroskeptická vláda, která se kvůli rozhazovačnému rozpočtovému plánu dostala do vážného sporu s Bruselem, a neshody o migraci a stav právního státu kazí také unijní vztahy s Polskem. Situace v Evropě není ideální, nová španělská vláda ji však vidí jako šanci, jak posílit vlastní roli v unii a přiblížit se k vedoucí pozici tradičních lídrů EU – Německa a Francie.

Je to téměř půl roku, co se vlády ve Španělsku chopil nový socialistický kabinet Pedra Sáncheze, kterého jako prvního v historii země vyneslo do úřadu vyslovení nedůvěry předchozí vládě Mariana Rajoye. Sánchez se doma těší poměrně velké popularitě a za jeho působení se postupně uklidňuje i situace kolem Katalánska. Bohatému regionu se separatistickými tendencemi totiž 46letý socialistický politik nabízí dialog o lepším autonomním statusu, o kterém Rajoy nechtěl ani slyšet.

Sánchézovo vládnutí není jednoduché – jeho socialisté drží v dolní komoře parlamentu jen 84 křesel z celkových 350 – přesto zatím slaví na domácí půdě úspěchy. To mu ale nestačí. Rád by posílil roli Španělska také na evropské a mezinárodní scéně. Podle Sáncheze by se Španělsko mělo posunout směrem k Německu a Francii – tradičnímu motoru Evropy – a ujmout se role silné evropské země.  

Jak uvedl pro bruselský server Politico, Španělsko by mělo převzít otěže i s ohledem na poslední vývoj v Evropě, kdy Velká Británie z EU odchází a v dalším silném státě kontinentu – Itálii – nastoupila euroskeptická vláda Hnutí pěti hvězd a Ligy, která unii prezentuje spíš jako nepřítele, než spojence.

„Jsem přesvědčen, že výzva, které EU čelí, je sepsat novou společenskou smlouvu, kterou nejsme schopni budovat nebo psát na úrovni členských států – musíme to udělat na společné úrovni, na úrovni EU. A v tomto smyslu – s ránou způsobenou brexitem a antievropanstvím, které nyní ukazuje italská vláda – věřím, že … osa, která by měla být nově artikulována – je Berlín, Paříž a Madrid, ke kterým bych také přidal Lisabon,“ řekl Sánchez pro server Politico.

INFOGRAFIKA: Muslimové v EvropěINFOGRAFIKA: Muslimové v Evropěautor: INFO.CZ

Ambice španělského premiéra, který se v rozhovoru prohlašuje za „militantně proevropského“ politika, jsou podle odborníka z Ústavu mezinárodních vztahů Jana Kováře pochopitelné – jedná se o jednu z největších a nejvíce klíčových zemí Evropy, snahy o to dostat se do popředí evropské politiky ale v Madridu zatím vidět nebyly. Španělsko se poslední dekádu dívalo spíš dovnitř na své vlastní problémy,“ říká pro INFO.CZ s tím, že slova Sáncheze lze vnímat jako posun, zatím jde ale jen o prohlášení, které má ke konkrétním činům daleko.

„Španělsko má k odpovídající pozici k tomu, aby mohlo v Evropě hrát vedoucí úlohu. Vždy patřilo do skupiny pěti velkých států spolu s Německem, Francií, Itálií a samozřejmě Velkou Británií a u nich se vždy předpokládalo, že budou takovouto roli hrát. Pokud se na to ale podíváme z historického hlediska, na rozdíl od těchto čtyř zemí Španělsko roli motoru Evropy nikdy příliš nehrálo. Chápu jejich ambici, ale teď je otázka, jestli budou schopni přijít s nějakou pozitivní agendou,“ říká Kovář.

Odborník na evropskou politiku přitom připomíná takzvaný Genscher-Colombův plán, který v 80. letech prosazovala Itálie spolu s Německem. Roli silné evropské země přitom v minulosti hrála i Velká Británie, která se nikdy nebála jít se svými prioritami proti zbytku unie. „U Španělska ale ambice týkající se evropské integrace nikdy vidět nebyly,“ dodává Kolář, podle kterého vstřícná migrační politika, kterou Madrid na rozdíl od ostatních zemí unie razí i po uplynulé uprchlické krize, nestačí.

„Španělsko by určitě takovou ambici mělo mít, a pokud jde o fungování v rámci eurozóny a zadlužení, má i lepší pozici než Itálie. Ale to, že mají v porovnání s ostatními zeměmi Středomoří osobitý přístup k migraci, nestačí,“ říká Kovář a dodává, že pokud chce Madrid proměnit ambici stát se jedním z lídrů Evropy ve skutečnost, musí přijít s vlastní politickou vizí.

„To je to, co vždy dělaly státy, které Evropu táhli kupředu – přicházeli s nějakou vizí fungování Evropské unie nebo posunu evropské integrace. Musí tedy přijít s nějakým konkrétním pozitivním plánem pro Evropu,“ uzavírá odborník ÚMV.

Přesto Španělsko jasnou vizi pro Evropu zatím nenabídlo, posun v evropské politice vládě Pedra Sáncheze nelze upřít. Jak podotýká server Politico, rozdíly v porovnání s jeho předchůdcem Marianem Rajoyem, který neměl pro evropskou politiku větší zápal a kvůli nedostatečné úrovni angličtiny se necítil před zahraničním tiskem zrovna komfortně, jsou poměrně citelné.

Naopak Sánchez se na mezinárodní scéně cítí jako ryba ve vodě. V minulosti žil v New Yorku, vystudoval politologii a ekonomii na Svobodné univerzitě v Bruselu, pracoval jako asistent v Evropském parlamentu a působil také jako poradce vysokého představitele OSN v Bosně během kosovské války. Sánchez má k Evropě má tedy blízko a Brusel má zase blízko k Sánchezovi.

„Jako šampión silnější spolupráce v oblasti migrace, reformy eurozóny s větší integrací měnové politiky a dalších středo-levých politik, kterých mnohé státy napříč Evropou vzdaly, se Sánchez stal – prakticky přes noc – nejvýznamnějším sociálnědemokratickým politikem v Evropě,“ poukazuje Politico na fakt, že zatímco preference sociálnědemokratických stran v Evropě uvadají, nový španělský premiér se hřeje na výsluní. Zda jeho straně popularita vydrží, však příští rok prověří regionální volby.  

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818