Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Společně se STAN a TOP 09 do eurovoleb? Lidovcům se nechce a vadí jim vzkazy přes média

Společně se STAN a TOP 09 do eurovoleb? Lidovcům se nechce a vadí jim vzkazy přes média

Po spojení sil a vytvoření společné kandidátky do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou na jaře příštího roku, nejvíce touží Hnutí Starostové a nezávislí (STAN). To se před nedávnem s nabídkou obrátilo na TOP 09 a také na KDU-ČSL. Zatímco topce se podle vyjádření některých jejích představitelů nápad zamlouvá, lidovci váhají a velké nadšení neprojevují. Europoslanci KDU-ČSL si sice spolupráci s oběma stranami, která už pátým rokem s většími či menšími úspěchy funguje na úrovni Evropského parlamentu, pochvalují, společné předvolební tažení je ale neláká. Bojí se, že by jejich voliči spojení nepřijali a lidovečtí kandidáti by na to ve výsledku doplatili.

„Výzvu STAN především považuji za snahu o mediální zviditelnění. Takto přes média se vyzývá ministr k rezignaci, ale ne partner ke spolupráci,“ myslí si český europoslanec Pavel Svoboda, který vedl lidoveckou kandidátku do voleb do Evropského parlamentu před více než čtyřmi lety. Jedničkou bude i letos, KDU-ČSL je totiž zatím jedinou českou stranou, která už má jasno o kandidátce do eurovoleb. Ty proběhnou příští rok v květnu.

S tím, aby lidovci šli do předvolebního klání společně ještě s TOP 09, přišlo oficiálně Hnutí starostů a nezávislých (STAN) na začátku října. V tiskové zprávy starostové uvedli, že mají k oběma osloveným partajím programově blízko, a proto věří, že spojením osloví více voličů. „Již dlouho se ukazuje, že středové spektrum liberálních politických stran, hájících demokratické principy, je roztříštěné a voliči často nevědí, které straně svůj hlas přidělit,“ uvedlo tehdy hnutí.

Předseda STAN Petr Gazdík vysvětloval, že význam výzvy ke spojení sil je o to důležitější v době, kdy mnoho stran zpochybňuje roli Evropské unie. „Pokud chceme tvořit zodpovědnou politiku pro liberální voliče, musíme občas ustoupit ze svých postojů ve prospěch občanů této země,“ uvedl.

I když z TOP 09 zatím nepřišla oficiální odpověď, minimálně se zdá, že výzva STAN by tu mohla padnout na úrodnou půdu. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na Twitteru uvedl, že společná kandidatura je logický krok, a kladně se k ní postavila i místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) redakci řekl, že on sám k tomu předsedy všech tří stran v minulosti několikrát vyzýval. „Vždy jsem byl pro, aby tyto tři strany kandidovaly společně i vzhledem k tomu, že naše dosavadní spolupráce v Evropském parlamentu ukazuje, že to jde. Nejdůležitější to je u sněmovních voleb, ale platí to i pro volby evropské. Rozhodnutí v tom není na mně, ale vím, že se o této možnosti šéfové stran baví,“ řekl INFO.CZ na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

„Diskutujeme o tom už několik měsíců“

U lidovců podobné nadšení však v žádném případě nepanuje. Vedení strany krátce po oznámení výzvy STAN pouze potvrdilo, že bude o věci přemýšlet a jednat.

Mnohem jasněji ale mají lidovečtí europoslanci. „Usnesení Celostátní konference z března 2018 i převažující mínění v KDU-ČSL je jít do eurovoleb samostatně s tím, že v případě změny okolností tento postoj lze revidovat,“ vysvětluje již citovaný europoslanec Pavel Svoboda, který také potvrzuje, že myšlenka spojit síly před volbami do Evropského parlamentu není nová. „Diskutuje se už několik měsíců.“

Samostatná kandidátka pouze se jmény z KDU-ČSL vyhovuje i dalšímu europoslanci Tomáši Zdechovskému, který do květnových voleb půjde jako stranická dvojka. Jako důvod Zdechovský vidí rozdílné názory na některá témata, která se diskutují v Evropském parlamentu. „V klíčových hlasováních, například ohledně migrace, Maďarska nebo i Istanbulské úmluvy, jsme prostě hlasovali jinak než kolegové ze STAN a TOP 09,“ říká k tomu. „Jsme prounijní, ale uvědomujeme si různé nedostatky EU, které chceme odstranit. Osobně proto chci reformu EU, v čemž nemyslím, že budu mít od TOP 09 i STAN přímou podporu. Rozhodnutí je však na vedení strany, budu ho respektovat,“ doplňuje Zdechovský.

Rozdílné postoje na důležitá témata jsou překážkou také pro třetí europoslankyni z KDU-ČSL Michaelu Šojdrovou, která bude v eurovolbách kandidovat ze třetí pozice. „Vidím to jako problematické směrem k našim voličům. Spolupráce v politické frakci Evropské lidové strany (EPP; zastoupeny jsou tu všechny tři zmiňované strany; pozn. red.) je dobrá, ale zároveň platí, že tato skupina je názorově širší než je záběr voličů KDU-ČSL,“ myslí si Šojdrová. „Vysvětlit voličům, že kandidujeme spolu s kolegy, kteří mají na některé klíčové otázky jiný názor a jinak o nich hlasují i v Evropském parlamentu, by bylo velmi těžké,“ dodala.

Šojdrová je ale zároveň přesvědčena, že pokud by bylo potřeba se spojit – například kvůli tomu, že by se na české politické scéně sjednotily strany a uskupení, které vystupují proti EU nebo dokonce volají po vystoupení země z unie, tak by voliči lidovců blok s TOP 09 a STAN pochopili a akceptovali. „Každý z nás kandidátů (KDU-ČSL; pozn. red.) by v takovém případě rozuměl tomu, že se na kandidátní listině posune na nějaké jiné místo, než které má dnes. Technicky to tedy proveditelné určitě je,“ vysvětlila europoslankyně.

I přesto, že společná kandidátka se STAN a TOP 09 oslovené politiky KDU-ČSL neláká, pokračování spolupráce po volbách po vzoru té, kterou europoslanci znají z evropské úrovně, problém nepředstavuje. Naopak. „Pokud nepůjdeme do voleb společně, tak jistě z naší strany bude možná povolební spolupráce, například zmíněná česká národní delegace v EPP,“ uvedl Pavel Svoboda. „Spolupráci poté si dokážu představit už poměrně snadno. Frakce je totiž něco jako koalice a nevidím důvod, proč opět nebýt v jedné národní delegaci a vzájemně si vyměňovat informace například z výborů,“ dodává k tomu Tomáš Zdechovský.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1