Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V EU se schyluje k další kauze podobné Selmayrgate. Tentokrát v Evropském parlamentu

Bruselem v posledních týdnech otřásá skandál kolem podivného jmenování někdejšího šéfa Junckerova kabinetu Martina Selmayra do čela generálního sekretariátu Evropské komise. Případ silně rezonuje také v Evropském parlamentu, který si v polovině března pozval na kobereček komisaře pro lidské zdroje Günthera Oettingera, aby netransparentní jmenování Selmayra do vrcholné funkce vysvětlil. Jenže jak naznačuje bruselský server Politico, k podobnému problému se schyluje i v samotném Evropském parlamentu, kde má být do vrcholných úřednických funkcí v následujících měsících jmenováno několik lidí na základě tajemných zákulisních dohod.

Na možný problém server upozornilo šest úředníků Evropského parlamentu, kteří se rozhodli mluvit pod podmínkou anonymity. Podle nich se má v následujících měsících celkem osm osob chopit vrcholných funkcí v parlamentním administrativním aparátu, aniž by prošli transparentním výběrovým řízením. Dosazeni přitom mají být i do prestižních ředitelských postů, za které by brali plat překračující statisícové částky.

Jednou z ústředních postav celé kauzy má být Klaus Welle – generální tajemník Evropského parlamentu, který patří mezi nejvlivnější Němce v unijních institucích. Právě on má být tím, kdo nejméně pět „uchazečů“ na klíčové posty vybral – a to buď z důvodu toho, že se mu tyto osoby na danou práci hodí nebo proto, že jde o výsledek dohody mezi největšími politickými skupinami Parlamentu.

Nesrovnalostí při jmenování vysoce postavených parlamentních úředníků si všiml také šéf výboru zaměstnanců Pilar Antelo, který v dopise zaslaném předsedovi Evropského parlamentu Antoniu Tajanimu vyjádřil znepokojení „nad rostoucí politizací a manipulací našich jmenovacích postupů“ na vysoké posty.

„Pokud přístup k nejvyšším pracovním postům v našich institucích vychází z podezřelých zákulisních dohod, politických machinací a zrychlených jmenování favorizovaných jedinců, kteří mají ty správné politické barvy nebo vlivné mentory, demotivujeme desítky schopných kolegů,“ napsal v pondělí Antelo Tajanimu.

Podle kritiků tak Evropský parlament káže vodu, sám ale pije víno. Právě evropští poslanci totiž byli ti, kdo neprůhledné a podezřele rychlé jmenování Martina Selmayra do čela generálního sekretariátu Komise hlasitě odsuzovali a požadovali, aby se kauza Salmayrgate prošetřila. Na to poukazuje i Antelo. „Pokud jde o spravedlivé a transparentní jmenování na seniorní posty, musíme s politováním říct, že situace u nás není o nic lepší,“ píše předseda výboru zaměstnanců.

Sami europoslanci přitom na plenárním zasedání v polovině března upozorňovali na to, že netransparentní jmenování Semayra výrazně poškozuje důvěru veřejnosti v unijní instituce. Například nizozemská europoslankyně Sophie in't Veld z Aliance liberálů a demokratů (ALDE) označila následky kauzy kolem Selmayra za „zničující“ pro obraz Evropské unie a další zase za „vodu na mlýn euroskeptikům“.

„Komise si bude muset vybrat, co je důležitější – jestli je to kariéra pana Selmayra, nebo důvěryhodnost Evropské unie,“ prohlásila před kolegy Veld. Stejně tak může důvěru lidí v unii podkopat i podezřelé jmenování osmi úředníků v Evropském parlamentu.

Jak píše Politico, osm inkriminovaných postů na úrovni ředitele má být podle pravidel obsazeno dosavadními zaměstnanci, kteří dosáhli úrovně AD 13 nebo vyšší. Tito lidé přitom mají mít nejméně 20 let pracovních zkušeností v Evropském parlamentu, výše zmínění ale potřebné předpoklady pro funkce na úrovni AD 14 zřejmě nemají. Motivace pro to dostat se na jednu z osmi ředitelských pozic je přitom vysoká – odpovídá platu ve výši 14 tisíc eur, což je víc než 350 tisíc korun.

Mezi údajnými předem jasnými „výherci výběrového (ne)řízení“ má být například Alessandro Chiochetti, který je v současnosti Tajaniho náměstkem ředitele pro oblast vnitřních záležitostí. Nově by se měl postavit do čela Ředitelství pro legislativní koordinaci a dohodovací řízení, a to přesto, že podle zdrojů nemá pro výkon funkce potřebné zkušenosti.

Dalším z oblíbenců Klause Welleho je i Lars Sørensen, který dnes působí jako zástupce vedoucího jeho kabinetu. Podle zákulisních informací ale má být v nejbližší době katapultován do funkce ředitele pro infrastrukturu a logistiku. Welle odmítl jakékoliv spekulace komentovat, mluvčí Evropského parlamentu uvedl, že je brzy na to výsledek jmenování předjímat.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1