Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Lucie Bednárová

Německý právník Martin Selmayr má s profesním působením v institucích EU dlouholeté zkušenosti. Není na místě pochybovat o tom, že by práci v čele sekretariátu Evropské komise zaměstnávajícím více než třicet tisíc lidí nezvládal. V tom zakopaný pes není. Okolnosti, které nedávné povýšení bývalého šéfa Junckerova kabinetu provázejí a které vyvolávají závažná podezření, už ale znepokojivé jsou. A není to problém vzdáleného Bruselu, ale nás všech. Kauza Selmayrgate, která prakticky nezmizela ze stránek evropských novin a dnes se jí dlouze věnoval i Evropský parlament, má totiž potenciál nenávratně poškodit celý projekt evropské integrace a znechutit i jeho zaryté zastánce. To před blížícími se evropskými volbami není ani pro Čechy dobrá zpráva.

Martin Selmayr nechyběl u žádného zásadního rozhodnutí v Bruselu a těší se absolutní důvěře ze strany šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, kterému dosud vedl kabinet. Junckerův důvěrník zvyklý tahat z nejvyšších míst za nitky a zůstávat v polostínu se ovšem náhle dostal do centra pozornosti bruselských novinářů. Selmayr se za podivných okolností stal generálním tajemníkem instituce. Od té doby se v „hlavním městě unie“ prakticky nemluví a nepíše o ničem jiném. 

Vše totiž proběhlo za zavřenými dveřmi na jednom z běžných zasedání dvaceti osmi komisařů a komisařek a výsledek bleskového jmenování, které se podle všeho vymyká zaběhnutým standardům, nepřekvapil pouze zmiňované novináře, ale zaskočil i přítomné členy Komise. Jak vyšlo najevo ze zápisů jednání a také z odpovědí, které si od instituce o víkendu vyžádal Evropský parlament, o Selmayrově povýšení se komisař pro lidské zdroje dozvěděl teprve den před zasedáním a ostatní jeho kolegové dokonce jen pár minut před tím, než rozhodnutí jednomyslně podpořili. Okamžitě se proto začaly objevovat pochybnosti, zda povýšení Junckerova nejbližšího spolupracovníka nebylo dopředu připravené a politicky motivované. 

Reakce EU na kauzu Skripal je masivní. Překážkou pro zpřísnění sankcí je hlavně Itálie, říká expert Template

sinfin.digital