Válka billboardů: Orbán vrací úder. Šéfa euroliberálů vykreslil jako „vítače teroristů“ | info.cz

Články odjinud

Válka billboardů: Orbán vrací úder. Šéfa euroliberálů vykreslil jako „vítače teroristů“

Maďarský premiér Viktor Orbán vrací úder. Maďarsko bude následující týdny objíždět auto s připevněným obřím billboardem, na kterém je fotografie šéfa evropských liberálů Guyho Verhofstadta a obrázky teroristických útoků v Evropě. Chybět nebudou nápisy hlásající, že útoky mají na svědomí migranti, doplněná o Verhofstadtova slova, že Evropa nezažívá migrační krizí. Podle šéfa evropských liberálů, k nimž se v Evropském parlamentu hlásí hnutí ANO, nejde o nic jiného než o okopírovaný nápad. Verhofstadt totiž proti Orbánovi spustil kampaň, kterou chce chránit unijní hodnoty, na začátku tohoto měsíce.

„Není to moc originální, Viktore. Nejdříve jsi okopíroval politiky od Putina, pak sis vzal peníze z EU a teď kradeš mé nápady pro kampaň. V květnu to budeš muset udělat lépe!,“ napsal na twitter šéf evropských liberálů (ALDE) Guy Verhofstadt, který tím reagoval na start Orbánovy kampaně a zároveň odkazoval na volby do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok v květnu.

Zmiňovaná Orbánova kampaň má být podle mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovacse namířená právě proti Verhofstadtovi. Kovacs její začátek oznámil na tiskové konferenci včera a jejím středobodem je auto, na kterém bude připevněn billboard s obrázky nedávných teroristických útoků v Evropě a fotografie Guyho Verhofstadta. Vedle toho bude nápis hlásající, že všechny teroristické útoky, které se od roku 2015 odehrály na evropském kontinentu, mají na svědomí migranti. Dále by tam měla být Verhofstadtova citace, že Evropa neprochází žádnou migrační krizí. Auto s velkoplošnou reklamou má objet celé Maďarsko a svou cestu zakončit v Bruselu.

Podle bruselských komentátorů jde především o pokus oplatit Verhofstadtovi stejnou mincí. Liberálové pod jeho vedením totiž na začátku měsíce nechali po bruselských ulicích projíždět nákladní auto s velkoplošnou reklamou, na kterém byl naopak vyobrazen usmívající se Orbán. ALDE vysvětlovala, že tím chce reagovat na podle ní „trvající a neutuchající“ mediální kampaň maďarského premiéra, kterou útočí na evropské hodnoty.

„Orbán používá peníze daňových poplatníků EU, aby lidi obrátil proti EU a vybudoval zkorumpovaný neliberální stát. Tady je naše odpověď,“ napsal tehdy na twitteru Verhofstadt. Mezi liberály, kteří se představení kampaně proti Orbánovi na začátku listopadu zúčastnili, byl i český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Jak liberálové vysvětlovali, jejich reklamní poutač se měl v průběhu jeho cesty zastavit před unijními institucemi v Bruselu a před zastupitelskými úřady Maďarska a Rakouska, které nyní předsedá Radě EU. Před volbami do Evropského parlamentu, jež se uskuteční příští rok v květnu, by měl vyrazit i do Maďarska.

Maďarský premiér Orbán a jeho vládní strana Fidesz v uplynulých letech útočili na EU především v souvislosti s její migrační politikou. V září Evropský parlament schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Budapešť se kvůli tomu v říjnu obrátila na Soudní dvůr EU.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud