Lidovci jdou do eurovoleb na vlastní pěst, bez starostů: Ukážeme, že Babiš nemá v Česku většinu

KDU-ČSL půjde do voleb do Evropského parlamentu, které se odehrají na jaře příštího roku, sama. Znamená to, že nespojí svou kandidátku například s TOP 09 nebo Starosty a nezávislými (STAN), se kterými už dnes v Evropském parlamentu spolupracují v rámci Evropské lidové strany. Důvodem jsou odlišné pohledy na některé aspekty evropské politiky a také nové vedení, které nyní lidovci dávají dohromady.

„Došli jsme k závěru, že spolupráce není možná,“ řekl v Bruselu novinářům europoslanec zvolený za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Důvody, proč lidovci nevytvoří společnou kandidátku ještě s jinými stranami, jsou podle něj tři. „První důvod je ten, že v současné době budeme mít nové vedení, připravujeme se na nový styl práce, chceme stranu omladit a dát ji nový impuls,“ vysvětlil Zdechovský.

Posunuli jsme se do temnoty, Zeman ztratil vtipnost a je póvlem už i pro děti, říká Fanánek Hagen

Dalším důvodem jsou podle něj zkušenosti lidovců s formováním koalic, které se ne vždy pro lidovce vyvíjely příznivě. „Někdy se osvědčily, někdy ne a povolební vyjednávání část členů nepřesvědčily, že chceme v těchto koalicích nadále být,“ uvedl Zdechovský. Třetím motivem byla údajně neshoda ohledně nedávné volby předsedy Senátu. „Bohužel se to nevydařilo. A to si myslím, že hrálo klíčovou roli v rozhodování“.

Jeho stranická kolegyně a také europoslankyně Michaela Šojdrová to vidí podobně. Už dříve redakci INFO.CZ potvrdila, že vznik středopravého bloku, který by mohl jít společně do voleb, a čelit tak euroskeptikům a populistům, strana zvažovala, ale nakonec se rozhodla postupovat samostatně. „Já bych si přála, abychom mohli vytvořit blok středopravicových stran, ale vzhledem k tomu, jak hlasujeme, se KDU rozhodla, že bude kandidovat sama,“ řekla dnes v Bruselu Šojdrová. Dodala, že důvodem je snaha nemást voliče a být pro ně co nejvíce čitelná.

Zklamání a možnost budoucí spolupráce?

Dlouhodobé pozorovatele bruselské politické scény ale mohlo rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL překvapit, protože spolupráce lidovců konkrétně s TOP 09 a STAN funguje na evropské úrovni od roku 2014. Všechny tři politické subjekty jsou členy Evropské lidové strany a mají společnou delegaci. Poslanci, které redakce oslovila, ale budoucí spolupráci, tedy tu po volbách do Evropského parlamentu, nevylučují.

Evropští zelení vsadí v eurovolbách na gender. O Junckerovo křeslo se poperou muž a žena

„To neznamená, že chceme přestat s TOP 09 a STAN spolupracovat – naopak ji chceme posílit. V těchto volbách se ale chceme soustředit na porážku Andreje Babiše. Chceme ho porazit a ukázat, že nemá v České republice většinu,“ tvrdí Zdechovský.

Podle Michaely Šojdrové se lidovci nechtějí vyčerpávat ve volební kampani tím, že budou vysvětlovat, proč jsou na jedné kandidátce se stranami, které mají jiný názor na některé zásadní otázky. Europoslankyně už dříve uvedla, že se jednalo o náhled na migraci, postup evropské integrace či situaci ohledně právního stavu v Maďarsku.

Rozhodnutí lidovců však zklamalo některé politiky z hnutí STAN. Starostové byli v minulosti těmi, kteří ke spolupráci s lidovci a „topkou“ na evropské úrovni vyzývali. V říjnu starostové uvedli, že mají k oběma osloveným partajím programově blízko, a proto věří, že spojením osloví více voličů. „Již dlouho se ukazuje, že středové spektrum liberálních politických stran, hájících demokratické principy, je roztříštěné a voliči často nevědí, které straně svůj hlas přidělit,“ napsalo tehdy hnutí.

Tlumočení v Evropském parlamentu je naprostá špička. V Bruselu mi ale chybí tatranky, říká šéfka českých tlumočníků

„Lidovecké rozhodnutí nejít společně do eurovoleb respektuji. Jen povzdech – kdy jindy by měly proevropské síly v naší zemi plné populistů a narůstajícího extremismu spolupracovat než teď? Mrzí mne jen zdůvodnění programovými rozpory se STAN. Ještě nedávno jsme byli v koalici,“ napsal na Twitteru europoslanec ze STAN Stanislav Polčák.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v celé EU na konci května příštího roku. V těch předchozích, které proběhly v roce 2014, získala KDU-ČSL 9,95 procenta hlasů a tři europoslance: Pavla Svobodu, Michaelu Šojdrovou a Tomáše Zdechovského.

SDÍLET
sinfin.digital