Samořídící Uber má v San Francisku stopku, firma ustoupí úřadům | info.cz

Články odjinud

Samořídící Uber má v San Francisku stopku, firma ustoupí úřadům

Poskytovatel alternativní taxislužby stáhl svá auta bez řidiče z ulic velkoměsta a kvůli sporům s úřady celý program takzvaných autonomních aut pozastavil.

Firmě nejspíš uškodil i nedávný incident, kdy jeden z vozů projel na červenou. S úřady se ale už delší dobu přela o potřebná povolení.

Kalifornský úřad pro motorová vozidla ve středu oznámil, že zrušil registraci 16 samořídícím autům firmy. Požadoval, aby Uber nejdříve splnil předpisy. Společnost ale tvrdila, že nemusí mít povolení, protože její vozy nejsou zcela samostatné a vyžadují dohled odborníka. Teď tlaku ustupuje.

Samořídící auto nezastavilo na červenou. autor: LiveLeak

San Francisco bylo druhým testovacím místem pro autonomní vozy Uberu. Poprvé představila firma samořídící vozy v září v Pittsburghu.

Kalifornie definuje autonomní vozy jako ty, které jsou schopné jezdit bez aktivní fyzické kontroly nebo monitorování člověkem. Uber tvrdil, že zákon se nevztahuje na jeho vozy, které nemohou být v autonomním režimu neustále. Na předních sedadlech sedí řidič a technik, kteří přebírají často kontrolu při složitých dopravních situacích, například v oblastech, kde se pracuje na silnici nebo u přechodů pro chodce.

Uber si stěžoval, že jeho domovský stát dává přednost složitým pravidlům před technologickými inovacemi. Zatím není jasné, zda požádá o povolení, nebo jednoduše přesune své samořídící vozy do jiného státu USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud