Jako z budoucnosti: Švýcaři jsou v Davosu připraveni i na úder teroristů ze vzduchu

Teroristu s bombou kolem pasu už možná brzo úplně vystřídají drony s výbušnými zařízeními. Na novou hrozbu se připravují bezpečnostní složky po celém světě a už naplno testují zařízení, která dokážou na dálku drony vyřadit z provozu. Švýcarská policie rušičky naostro zkouší i na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, kam se pravidelně sjíždí globální elita. 

Drony začaly být v poslední době cenově velmi dostupné. Například v čínských e-shopech se dají sehnat už i pod dvacet dolarů. Policisté se proto začínají obávat, že by mohl vzrůst počet teroristických útoků, ke kterým útočníci takové přístroje použijí.

Zařízení jsou už v základu obyčejně vybavená kamerou, která jednak může posloužit ke špionáži, ale především poskytuje případným útočníkům dokonalý přehled o místě úderu z ptačí perspektivy. Největším rizikem ale zůstává možnost, že na robota někdo připevní výbušninu, kterou pak na dálku odpálí.

Drony a téměř pět milionů korun. Plánoval útočník z Istanbulu další atentáty?

Zneškodnit dron okamžitou střelbou je možné, ale nemusí to být vhodným řešením. Padající stroj by mohl někoho zranit. V případě, že ponese bombu, by jeho sestřelení způsobilo ještě větší škody.

Bezpečnostní složky proto aktivně testují zařízení například v podobě futuristické tříhlavňové „pušky“, která na dálku dokáže spojení dronu s ovladačem přerušit. Rušička navíc umí zaměřený dron do určité míry ovládnout a nasměrovat ho tak, aby bezpečně dopadl na určené místo.

Trh s drony podle výrobce Michala Mazura strmě poroste. „Nyní jsou v provozu přístroje za asi dvě miliardy dolarů. V roce 2020 se předpokládá, že budou ve vzduchu létat drony za 127 miliard dolarů. S tím se bude vyvíjet jistě i průmysl, který se specializuje na jejich likvidaci,“ uvádí Mazur pro web Bloomberg.

Státníky v Davosu chrání strážci s modelem rušičky, která dokáže vyřadit z funkce dron na vzdálenost až 300 metrů. Stejný model použily bezpečnostní složky při ochraně Baracka Obamy, když loni navštívil Berlín. Podobné přístroje nejpíš použili policisté i loni v americké Dakotě, kde množství odpůrců demonstrovalo proti stavbě ropovodu.

SDÍLET
sinfin.digital