Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Globální oteplování zhoršuje spánek, tvrdí studie Harvardu. Nebezpečí hrozí i těm, kdo dobře spí

Globální oteplování zhoršuje spánek, tvrdí studie Harvardu. Nebezpečí hrozí i těm, kdo dobře spí

Nemůžete v noci spát? Dost možná za to může globální oteplování. Týmu vědců vedenému Nickem Obradovichem se podařilo dokázat vztah mezi špatným spánkem a vysokou okolní teplotou. V bezpečí přitom nejsou ani ti, kdo nyní spí bez problémů. „Globální oteplování může situaci zhoršit i pro ně,“ říká Obradovich ve své studii. 

Studie vycházela ze vzorku dat 765 tisíc Američanů, kteří odpovídali na otázky ohledně kvality spánku v letech 2002 až 2011. Vědci poté spojili tato data s hlášením teplot tamních meteorologických stanic a nalezli spojitost mezi vysokou okolní teplotou a mírou nevyspanosti. Následně do rovnice zakomponovali fenomén globálního oteplování aby věděli, co lidstvo v příštích sto letech čeká.

Podle studie znamená zvýšení noční teploty o jeden stupeň Celsia tři noci nedostatečného spánku na sto obyvatel za měsíc navíc. „V průměru očekáváme, že klimatická změna může způsobit šest dalších nedostatečných nocí na sto obyvatel za měsíc v roce 2050 a 14 nocí na sto obyvatel za měsíc v roce 2099,“ uvádí studie. Nejvíce jsou podle studie ohrožení lidé starší než 65 let a ti, kteří vydělávají méně, než 50 tisíc dolarů ročně.

„Když lidé spí špatně, tak jsou náchylnější k tomu dělat opravdu velké kognitivní chyby, ať již jde o špatná rozhodnutí v práci či třeba v dopravním provozu,“ varuje pro agenturu Bloomberg Solomon Hsiang, vědec, který se zabývá studiem vlivu klimatických změn na lidské chování. „Mladí lidé se při nedostatku spánku například špatně učí a chronická nespavost nejen je vede k dalším zdravotním problémům. Spánek naše každodenní životy ovlivňuje do té míry, že nechat globální oteplování, aby nám způsobovalo více bezesných nocí je reálnou hrozbou, se kterou se musíme vypořádat,“ doplňuje Hsiang.

Je však možné, že žádné globální oteplování nakonec ani neexistuje. Mezi skeptiky tohoto fenoménu patří například americký prezident Donald Trump, který místo snah o trvale udržitelný rozvoj sází především na ekonomické jistoty a zvyšování teplot důsledkem lidské činnosti popírá. „Konstrukt globálního oteplování vymysleli Číňané proto, aby zneefetivněli americkou ekonomiku,“ uvedl Trump na sociální síti Twitter.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1