Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hranice mezi pracovním a soukromým se stírají, lidé pracují už ve vlaku. Vědci navrhli, jak to ošetřit

Hranice mezi pracovním a soukromým se stírají, lidé pracují už ve vlaku. Vědci navrhli, jak to ošetřit

Wi-fi je v dopravních prostředcích dostupná čím dál častěji a lidé, kteří ráno míří do práce a večer zase opačným směrem ji často využívají k vyřizování mailů. Odborníci se tak přiklánějí k tomu, aby se jim cesta započítávala do pracovní doby. To s sebou ale může přinést několik souvisejících problémů.

Podle výzkumného týmu z University of West of England se rozšíření chytrých telefonů, téměř všude dostupného Wi-fi nebo běžného internetového připojení podepsalo na tom, kolik času denně lidé tráví prací. 

„Je pro mě opravdu důležité, abych se mohla věnovat práci i ve vlaku,“ svěřila se podle serveru BBC jedna z cestujících na trase Aylesbury – Londýn. „Jsem časově vytížená matka a spoléhám na to.“

Podle studie, která zkoumala 5 tisíc cestujících, řeší pracovní maily až 54 % zaměstnanců, kteří jsou ve vlaku připojení k Wi-fi. Další část cestujících se svou prací zabývala pomocí mobilního připojení. Na cestě do zaměstnání lidí zpravidla odpovídali na emaily z předešlého dne, na cestě domů pak dodělávali to, co během dne nestihli. „Je to mrtvý čas, takže si můžu dodělat vše potřebné a užít si volný večer,“ říká cestující, který pravidelně absolvuje trasu Birmingham – Londýn.

Studie dokázala nejen to, že lepší přístup k internetu a rozšíření notebooků, tabletů a chytrých telefonů, prodlužuje dobu, kterou lidé tráví prací, ale také to, že rodičům cesta do zaměstnání umožňuje plynule přecházet z rodinného do pracovního prostředí.

Výsledky výzkumu ale nastolily otázky ohledně vyvážení pracovního a soukromého života. Protože pokud v rámci cesty do práce odpovídáte na pracovní emaily, neměla by vám být započítávána do pracovní doby?

Podle doktorky Juliet Jainové se chytré telefony a mobilní internet podepsal na smazání hranic mezi pracovním a osobním životem. „Jak ale má ale tento čas započítávat? Musí se kvůli tomu měnit pracovní návyky?“ Místo toho, aby technologie sloužila k větší flexibilitě, nutí zaměstnance pracovat i mimo pracovní dobu.

Na druhé straně, pokud by se cesta započítávala do odpracovaných hodin, mohlo by se ulevit dopravě. A to hlavně během ranní a odpolední špičky. Na druhé straně ale doktorka Jainová přiznává, že zaměstnavatelé budou mnohem více kontrolovat to, co jejich zaměstnanci dělají.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232