Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jezdíte do práce na kole? Možná vám to zachrání život, zjistili vědci

Jezdíte do práce na kole? Možná vám to zachrání život, zjistili vědci

Přemoci se a vyrazit ráno do zaměstnání na kole je pro řadu lidí stále nemyslitelné nebo prostě nemožné. Pro ty kdo váhají mají vědci poměrně zásadní zprávu. Kromě očividných benefitů, jako je třeba fakt, že vás pohyb udrží víc fit, má jízda na kole i další dopad na zdraví. Podle expertů výrazně snižuje riziko rakoviny a nemocí srdce, informuje BBC.

Vědci zkoumali 250 tisíc lidí, kteří denně chodí do práce pěšky, jezdí na kole, veřejnou dopravou nebo autem, píše BBC. Z této skupiny asi 2 400 lidí během let zemřelo. 3 700 skončilo s rakovinou a 1 100 mělo problémy se srdcem. 

A ukázalo se, že pravidelné dojíždění do zaměstnání na kole má následující benefity: snížilo výskyt rakoviny až o 45 procent a onemocnění srdce s velmi podobnou úspěšností. Vědci navíc poznamenávají zajímavou skutečnost: jakmile se cyklistika stane součástí života, člověk už se do ní nemusí nutit, jako je to třeba u návštěvy posilovny. 

Cyklisté najeli v průměru 48 kilometrů za týden. Čím víc toho urazili, tím větší vliv měla aktivita na jejich zdraví. Předčilo to i efekt, který přináší pravidelná chůze. Ta se podle odborníků srovnatelně pozitivně projevuje až když člověk denně chodí 10 a více kilometrů. 

Závěry studie napovídají, že člověk nemusí běhat maraton nebo chodit na hodiny do posilovny. Stačí zapojit do denního režimu nějakou aktivitu, která člověku trochu rozpumpuje krev. Může se jednat o cyklistiku ale stejně tak je lepší třeba i obyčejná domácí práce, než nulový pohyb.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744