EXKLUZIVNĚ: V kryptě, kde se po zabití Heydricha ukrývali parašutisté, se po 75 letech našly stopy krve

Aneta Bednářová

Češi se nevzdávají – i po 75 letech vzbuzuje výkřik českých parašutistů z krypty kostela mrazení v zádech. Cílem operace Anthropoid bylo odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, kata českého národa a architekta holocaustu. Parašutisty i desítky jejich podporovatelů v českém odboji to ale stálo život. Přestože se zdá, že téměř století od útoku na Heydricha se už nemůže zjistit nic nového, blíží se zřejmě objev, který pomůže odhalit, jak vypadaly poslední chvíle hrdinů v kryptě kostela svatého Karla Boromejského. Osudy parašutistů, jejich spolupracovníků i zrádců vám v následujících týdnech na INFO.CZ přiblížíme v seriálu Anthropoid u příležitosti 75. výročí operace.

Posledním útočištěm parašutistů se stal pravoslavný svatostánek na rohu ulic Resslova a Na Zderaze poblíž pražského Karlova náměstí. Kostel svatého Karla Boromejského, nyní svatých Cyrila a Metoděje, poskytl sedmi statečným úkryt, ve kterém se několik hodin bránili obrovské přesile gestapa a jednotek Waffen SS, kteří se je snažili dostat ven živé.

K islámu mě přitáhl prorok Mohamed, dnes by pod ním byla společnost lepší, říká Petr Pelikán

Tři hrdinové na kůru, čtyři v kryptě

„Střídali se v hlídce na kůru, kde byli vždycky tři, a čtyři odpočívali dole v kryptě. Ovzduší tam muselo být nepředstavitelně nepříjemné a dusné. Je tam chlad a tma, měli tam jen několik svíček a petrolejku. Nedovedu si představit, že bych to tam vydržel byť jen půl dne,“ přibližuje pro INFO.CZ historik Jiří Padevět.

Jedni z prvních vybraných pro absolvování sabotážního kursu ve Skotsku byli Václav Málek a Jan Kubiš (ANTHROPOID)

Po urputném boji s Janem Kubišem (výsadek Anthropoid), Josefem Bublíkem (výsadek Bioscop) a Adolfem Opálkou (výsadek Out Distance) na kůru kostela, se nacisté zaměřili na kryptu, ve které zůstávali Josef Gabčík (Anthropoid), Josef Valčík (Silver A), Jan Hrubý (Bioscop) a Jaroslav Švarc (Tin). Navzdory obvyklým filmovým zpracováním neměli Češi v kryptě samopaly, ale podle dokumentů gestapa 11 jiných střelných zbraní, omezený počet nábojů a možná pár zápalných lahví. Nacisté se je za pomoci pražských hasičů pokoušeli také z prostoru vyplavit.

11 pistolí proti výzbroji Waffen SS

„Parašutisté měli jen pistole. Kromě toho také dvě bomby, stejné, jako byla ta Kubišem použitá při atentátu. Němci měli samopaly a mohli v podstatě za nepřetržité střelby vytvořit pro útočící muže Waffen SS úplnou palebnou hradbu. Zato parašutisté stříleli po jednom výstřelu z pistole,“ popisuje pro INFO.CZ historik Vojtěch Šustek.

Čeští hasiči pumpují vodu do krypty

Do krypty se Němci snažili dostat i menším otvorem pod kostelním kamenem, který ke vstupu používali sami Češi. Při boji ho ale důkladně střežili a při pokusech o vniknutí reagovali střelbou. Na výzvy, aby se vzdali, odpovídali parašutisté důrazným ne a také slavným zvoláním „Češi se nevzdávají“, což dokládají i zprávy gestapa. Když už boj trval dlouho a tlak na nacisty sílil, rozhodli se rozbít jiný kamenný vstup do hrobky a vniknout dovnitř po schodech, kterými se původně nosily rakve.

Češi se nevzdávají

Gabčík, Valčík, Hrubý i Švarc bojovali s nesmírnou převahou gestapa a Waffen SS až do konce. Poslední náboje si ale nechali pro sebe. Nechtěli padnout nacistům do rukou živí a riskovat, že při bestiálním mučení prozradí jména těch, kteří jim pomáhali. Než vojáci vnikli do krypty, ozvaly se čtyři výstřely, kterými čtyři hrdinové ukončili svůj život.

V dokumentaci dalších událostí musí historici spoléhat na několik málo dochovaných svědectví a na oficiální zprávy gestapa. Ty ovšem skutečnost mnohdy překrucovaly, a proto je kolem samotného dobývání kostela a krypty mnoho nejasností.

Frank nad těly parašutistů rozdával chlebíčky a šampaňské

Jisté ale je, že Němci nepostupovali tak, jak by měli. Nečekali na fotografa, který měl zdokumentovat důkazy, polohu těl i celý vnitřek krypty. „Gestapo provedlo jen částečnou fotografickou dokumentaci. Nenafotilo například přesnou polohu těl mrtvých parašutistů v kryptě a v kostele.  Jejich první posmrtné fotografie udělali až na kobercích před kostelem, na rohu Resslovy a Václavské ulice. Vysvětluji si to tak, že když esesmani vítězoslavně vtrhli do krypty, tak chtěli nejprve uspokojit v Resslově ulici stojícího K. H. Franka a další nacistické funkcionáře. Ti byli velmi nervózní, nikdo z nich tak dlouhý boj o kostel a kryptu nečekal,“ uvádí pro INFO.CZ historik Marek Melša.

K. H. Frank

S koncem boje se v některých dokonce probudila chuť se na bezvládných tělech mstít. „K. H. Frank byl při pozorování boje velmi hlučný a neustále tlačil na to, aby již akce byla ukončena a kostel dobyt. Posléze odkryl další část svého barbarského charakteru, když podle některých svědectví do mrtvých parašutistů kopal a plival na ně. Na "oslavu" byly také doslova nad těly rozdávány chlebíčky a rozléváno šampaňské,“ doplňuje Melša.

Byli Češi kolaboranti? Rozhovor INFO.cz s historikem, který hledá odpověď nejenom na tuto otázku

Převratný objev krve v kryptě

Dodnes se proto neví, jak vypadaly poslední chvíle „hrdinů z Resslovky“. Fotograf zdokumentoval kryptu až po odstranění těl a nevyfotil všechno. Například se vůbec nezaměřil na zeď s průzorem a dírou, o které se tvrdí, že ji měli parašutisté s poslední nadějí hloubit do stěny, aby se prokopali do kanalizace.

Díky novému objevu v kryptě bude ale možná nyní jasněji. V jedné z tumb, které sloužily k ukládání rakví, se našla krev. „Víme o místě, kde jeden z parašutistů zemřel. V jedné tumbě jsou dodnes vidět krevní skvrny. Bylo 100% potvrzeno, že ta krev je mužská a nyní probíhá sběr dat DNA příbuzných parašutistů a snad tento rok už budeme vědět, kdo přesně tam zemřel. Prvního už můžeme vyloučit. Nebyl to Josef Valčík,“ vysvětluje Melša.

Josef Valčík.

V následujících týdnech Vás prostřednictvím videí, rekonstrukcí i komentářů historiků provedeme na INFO.CZ celou operací Anthropoid od výcviku parašutistů ve Skotsku, přes jejich seskok do Československa, pomoc domácího odboje, zradu Karla Čurdy a boje o kryptu až k nejasnému místu posledního odpočinku hrdinů II. světové války. 

SDÍLET
sinfin.digital