Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

NASA pošle novou sondu až ke Slunci. Chce najít odpovědi na otázky staré přes šedesát let

NASA pošle novou sondu až ke Slunci. Chce najít odpovědi na otázky staré přes šedesát let

Odváží se tam, kam se ještě žádná sonda neodvážila. Sonda NASA Parker Solar Probe odstartuje již v průběhu příštího roku a jejím cílem není nic menšího, než se dostat co nejblíže k hvězdě našeho solárního systému – Slunci. Přestože bude čelit brutálnímu žáru a radiaci, vědci z NASA si od mise slibují bližší porozumění dosud nevyřešených záhad i nové, detailnější záběry našeho žlutého obra. 

Mise Parkerovy sondy je příslibem odpovědí na na dlouho formulované otázky. Vědci se už dnes třesou na první data a to sonda ještě ani neodstartovala. To ji čeká až v „okně“ mezi 31. červencem a 19. srpnem 2019, kdy ji raketa Delta 4-Heavy vynese z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Poté zamíří k Venuši, jejíž gravitační pole využije jako vesmírný prak, který ji dále vystřelí směrem k cíli - sluneční atmosféře.

Při svém nejbližším průletu okolo Slunce získá sonda rychlost 700 tisíc kilometrů za hodinu - vzdálenost z Brna do Prahy by tak zdolala dostala zhruba za pouhou vteřinu. Ke Slunci se Parker Solar Probe podívá na vzdálenost necelých šesti milionů kilometrů, kde bude muset čelit teplotám přes 1350 stupňů Celsia. Aby se příliš nezapotila, bude ji chránit tepelný štít z uhlíkových kompozitů tlustý přes 11 centimetrů. 

„Sonda je napěchována nejnovějšími technickými vynálezy, které nám pomohou vyřešit ta největší tajemství naší hvězdy. Například proč je sluneční korona o tolik více horká, než samotný povrch Slunce,“ těší se Nicola Fox, jeden z vědců starající se o průběh mise.

Primární cíl mise je zjistit, jak se energie a teplo pohybují přes solární koronu a vyzkoumat, co přesně urychluje sluneční vítr a sluneční energetické částice. Vědci hledají odpovědi na tyto otázky již přes šedesát let, ale teprve nyní, díky vědeckému pokroku, bude možné na ně nalézt odpovědi.

Sonda ponese čtyři komplexní měřicí zařízení – jedno pro studium magnetického pole, další budou monitorovat plazmu, energetické částice a sluneční vítr. 

NASA ve středu oznámila, že sondu i misi pojmenuje podle významného astrofyzika Eugena Parkera, který jako první přišel s teorií slunečního větru. Je to poprvé, co je sonda pojmenována podle žijící osobnosti.

„Sluneční sonda se podívá do části vesmíru, která nikdy dříve nebyla prozkoumána. Je to pro nás velmi vzrušující, že konečně uvidíme, co se tam děje, těšíme se na data, která nám tato mise přinese. Jsem si jistý, že se dočkáme i nějakých překvapení. Ty přijdou vždycky,“ těší se na data ze „své“ sondy Parker.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1