Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozor na bezlepkovou dietu. Zvyšuje riziko obezity, tvrdí studie

Pozor na bezlepkovou dietu. Zvyšuje riziko obezity, tvrdí studie

Bezlepkové produkty mohou přispívat k obezitě. Obsahují totiž více tuků než jejich běžně vyráběné protějšky. Zjistila to studie španělského institutu Instituto de Investigación Sanitaria La Fe. Ta poukazuje i na celkovou nižší hodnotu pro konzumenty bezlepkových potravin.

„Spotřebitelé s tím nemohou mnoho dělat. Bohužel musí jíst to, co je na trhu,“ komentuje v deníku The Guardian spoluautor studie Joaquim Calvo Lerma.

Jeho tým otestoval 655 běžných potravin a 654 jejich bezlepkových alternativ, mezi nimi například chléb, těstoviny, sušenky nebo cereálie. Zjistil, že třeba bochník bezlepkového chleba obsahuje dvakrát tolik tuku než jeho normální varianta. Čeho měly produkty bez lepku naopak méně, jsou proteiny. U zmíněného chleba konkrétně dvakrát až třikrát.

Podle Clava Lermy může takový stav vést k vyššímu riziku obezity u konzumentů. Nejohroženější skupinou jsou přitom děti, které často jedí sušenky nebo cereálie. Ačkoli říká, že s tím nic zásadního lidé dělat nemohou, doporučuje alespoň důsledně porovnávat jednotlivé potraviny a vybírat si ty, které mají nejnižší obsah tuku.

„Je zodpovědností potravinářského průmyslu, aby vyráběl tyto bezlepkové produkty z materiálů zdravějších a s vyváženým nutričním profilem, třeba z kukuřičné mouky nebo bramborového škrobu,“ vyzývá výzkumník.

Profesor gastroenterologie David Sanders z University of Sheffield ale výsledky výzkumu zpochybňuje. Poznamenal, že podle jiných studií mají bezlepkové a běžné potraviny podobnou nutriční hodnotu.

Bezlepkovou dietu musí ze zdravotních důvodů držet asi jedno procento Evropanů. Další se k nim ale přidávají dobrovolně. Mezi ně patří například i někdejší světová tenisová jednička Novak Djokovič, který tvrdí, že mu změna stravy pomohla od alergií a astmatu.

Potřebujete zhubnout paže, boky, 5 nebo 20 kilo, za týden nebo za měsíc? Zajímá vás, jak to udělat, abyste vše nenabrali zpět? Vše o zdravém shazování kil najdete ve speciálu Jak zhubnout zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744