Zeman pustil vraha, aby zakryl své problémy. Komentář Vratislava Dostála

Miloš Zeman se krátce po svém zvolení na Hrad přihlásil k odkazu Tomáše Masaryka, který založením svobodného Československa, jak sám Zeman připomenul u příležitosti své inaugurace, uskutečnil přechod od monarchie k republikánskému zřízení. Prezident tehdy zdůrazňoval, že chce na Masaryka v tomto duchu navázat a pozastavil se nad tím, že naše Ústava ještě stále obsahuje některé monarchistické prvky. Jako příklad u sochy TGM na Hradčanském náměstí uvedl právo prezidenta republiky udělovat amnestii a milosti. A dodal: „Sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdávám a přál bych si, aby byla změněna Ústava takovým způsobem, aby jakýkoli můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít. A to je jeden z mých závazků mé prezidentské funkce.“ Včera tento svůj závazek z 8. března roku 2013 Zeman porušil. Důvod je zřejmý: je v hluboké defenzivě a zoufale se pokouší i za cenu porušení předvolebního slibu odvést pozornost od aktuální politické krize, ze které už skoro jistě vyjde opět jako poražený.

Jak jinak si vysvětlit avizovanou amnestii pro Jiřího Kajínka, tedy pro člověka, který byl v roce 1998 soudem uznán vinným z dvojnásobné nájemné vraždy a pokusu o vraždu a odsouzen na doživotí? Co na tom, že Kajínek vinu nikdy nepřiznal, a naopak policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Možná stojí za to připomenout, že Kajínek požádal už v září roku 2002 o milost tehdejšího prezidenta Václava Havla. Tehdejší ministr spravedlnosti a současný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský milost nedoporučil. Zpět ale k Zemanovi.

Slíbil udělovat milost jen vážně nemocným. Politici vyčítají Zemanovi rozhodnutí propustit vraha

Podle bývalé ústavní soudkyně a současné senátorky Elišky Wagnerové byl tehdejší závazek Zemana mylný. „Milost jako akt milosrdenství může být vhodný doplněk soudního systému,“ říká pro INFO.CZ Wagnerová. Pokud se totiž trest jeví jako příliš přísný nebo příkrý, je podle ní možno sáhnout k milosti. „Samozřejmě jde o institut, se kterým se musí nakládat rozumně,“ dodává bývalá soudkyně Ústavního soudu. Podle ní musí zároveň existovat záruky, že omilostněný nebude opakovat trestnou činnost. V neposlední řadě se pozastavuje nad tím, že se Kajínek nepokusil bránit vlastní cestou, po uplynutí dvaceti let ve vězení mohou totiž doživotně odsouzení vězni za jistých okolností požádat o podmínečné propuštění. A je otázkou, zda měl Kajínek nejprve odpykávat jedenáctiletý trest a teprvé poté začít s výkonem doživotního trestu. V této věci by rozhodně soudy měly dostat příležitost se judikatorně vyjádřit. 

Netřeba se ale pro tuto chvíli zaplétat do složitých právních úvah, ani nemusíme rozkrývat celou Kajínkovu anabází. Zeman se totiž snaží pouze odpoutat pozornost od svých problémů a jen zběžné pročtení novin dokazuje, že se mu to do velké míry daří. Nic to ale nemění na tom, že v posledních dnech čelí nebývalé kritice a tlaku veřejnosti. Jeho avizovaná milost také nemění nic na tom, že pokud jde o spor s Bohuslavem Sobotkou, bude muset vstřebat už nejméně druhou drtivou porážku. Situace, pokud jde o politický střet mstivého Zemana se sociální demokracií, až příliš nápadně připomíná období okolo Lánského puče. I tehdy chtěl Zeman Sobotku ponížit, i tehdy to spolu s několika kumpány z ČSSD zpackal. Až se Zeman vrátí z Číny, Kajínek už nebude téměř nikoho zajímat a prezident se bude muset vypořádat s návrhem na odvolání ministra financí.

Babiš a Zeman jsou staří komunisti, Češi zvolí, zda chtějí panovníky z východu, říká Kroupa

A je vcelku jedno, zda se – jak tento týden avizoval – obrátí na Ústavní soud, anebo zda bude čelit kompetenčnímu sporu, který je připraven vyvolat premiér. Pokud se otážete jakéhokoli ústavního experta, patrně se vám dostane totožná odpověď: prezident musí návrhu předsedy vlády na odvolání ministra dříve či později vyhovět. Ze všeho nepravděpodobnější tak je, že prezident nakonec předsedu hnutí ANO odvolá. Ani v jeho, ani v Babišově zájmu není, aby byli osočování z pohrdání Ústavou. Ostatně předseda hnutí ANO je s tímto scénářem už smířen a bude ho chtít přetavit ve volební vítězství. „Nechci nic blokovat, skončím na ministerstvu a půjdu se zeptat lidí, zda mám být v politice,“ řekl Babiš dnešnímu Právu. Máme se nač těšit, předvolební kampaň začíná.

SDÍLET
sinfin.digital