Slíbil udělovat milost jen vážně nemocným. Politici vyčítají Zemanovi rozhodnutí propustit vraha

Političtí představitelé v souvislosti s rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana omilostnit doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka zmiňují především předchozí slib hlavy státu, že jeho milosti se budou týkat jen omezeného okruhu humanitárních případů. Slovo prezidenta nemůže být hadr, napsal ČTK předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovoří o politickém dnu, místopředseda ODS Martin Kupka považuje Zemana za stále méně důvěryhodného. Podle místopředsedy ČSSD Milana Chovance bude obtížné tento krok veřejnosti vysvětlit.

Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let, Zeman už má rozhodnutí o udělení milosti připraveno, aby ho podepsal po návratu z návštěvy v Číně. Před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman uvedl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.

Kajinkův příběh v datech. Připomeňte si jeho soud i útěk z vězení

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík ČTK sdělil, že prezident může omilostnit, koho chce. „Přesto je smutné, že si vybral zrovna nájemného vraha. Ještě smutnější je, že tím popírá svá předchozí slova o nakládání s milostmi. Prezidentovo slovo nemůže být hadr,“ připomněl Zemanův slib.

Zemanovo právo udělovat milosti a předchozí sliby hlavy státu zmínil i Kupka. „Zeman sám stanovil kritéria pro výjimečné udělení milostí - například vážnou nemoc. Ukazuje se, že prezident Zeman je stále méně důvěryhodný a stále více nevyzpytatelný,“ napsal ČTK v textové zprávě. „Stydím se za rezidenta Hradu. Dno se zdálo být dosaženo už mnohokrát a stále to jde hlouběji. A volby až příští rok,“ uvedla na twitteru Adamová.

První dáma se sešla s nájemným vrahem. Zemanová si podala ruku s Kajínkem

Ministr vnitra Chovanec novinářům řekl, že se od prezidenta dozvěděl, že „milost silně zvažuje“, už při jmenování generálů na Hradě 8. května. „Bezesporu Kajínek byl odsouzený, usvědčený vrah. Sedí tam už mnoho let. S přihlédnutím k tomuto faktu asi se prezident rozhodl takto konat. Na druhou stranu opravdu pan Kajínek podle všech soudů, podle všech přezkumů je prostě vrahem. Bude velmi složité veřejnosti vysvětlit, proč zrovna tento člověk se dostává ven, a jiný ne,“ řekl.

Jeden z možných Zemanových vyzyvatelů v prezidentské volbě Jiří Drahoš uvedl, že milosti považuje za mimořádný nástroj, který by používal v mimořádných případech sociální a humanitární povahy. „Upřímně řečeno, nemám žádnou informaci, že by pan Kajínek některé z těchto kritérií splňoval. Pokud je důvodem k udělení milosti pochybnost o korektnosti procesu, pak podle mé představy by spíše bylo na místě nalézt způsob, jak proces obnovit,“ dodal.

„Dokážu s tím žít,“ říká o milosti pro Kajínka soudce, který ho poslal na doživotí

Ke kritice se připojil i lékař a aktivista Marek Hilšer, který také sbírá podpisy pro prezidentskou kandidaturu. „Zeman se vždy kamarádil s lidmi pochybného charakteru. (Martinem) Nejedlým, (Vladimirem) Putinem, (Jiřím) Ovčáčkem, (Andrejem) Babišem. Teď přidává i vraha Kajínka,“ napsal na twitteru. Další z uchazečů o funkci prezidenta Michal Horáček ve čtvrtek uvedl, že vidí souvislost s nynější vládní krizí, v níž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl Zemanovi odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Server Noviny.cz upozornil, že Zeman kromě slibu omezit milosti jen na humanitární případy překročil i vlastní rozhodnutí vyhlášené ve Sbírce zákonů, kterým přenesl pravomoc provádět řízení o žádostech o milost na ministra spravedlnosti. Ministra pověřil i tím, aby zamítal žádosti s výjimkou těch od osob trpících závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou.

SDÍLET
sinfin.digital