Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapivá šedá eminence. Za armádou ruských trollů stojí Putinův osobní kuchař

Překvapivá šedá eminence. Za armádou ruských trollů stojí Putinův osobní kuchař

Jevgenij Prigožin se od svých kolegů z kuchařské branže pořádně liší. Nejen tím, že vaří pro druhého nejmocnějšího muže planety, ruského prezidenta Vladimira Putina, a je na sankčním seznamu USA. Především proto, že tento muž podle zjištění americké televize CNN stojí v čele armády ruských internetových trollů, kteří chtěli v loňském roce ovlivnit americké prezidentské volby. 

Pošťák zvoní dvakrát, vrahem je zahradník. A kuchař, ten stojí v čele armády internetových trollů. Alespoň v Rusku, v zemi neomezených možností. Prigožinovi neřekne nikdo jinak než Putinův kuchař. PV 80. letech minulého století byl ale kriminálník, který si za mřížemi odpykával devět let za zpronevěru a krádež.

Když ho propustili, vrhnul se na podnikání a založil si cateringovou společnost. Pak dokázal v Petrohradu vytvořit úspěšnou restauraci, kde si podávali dveře politici i lidé ze showbyznysu. Měl úspěch, sám se dostal do záře reflektorů. A stoupal po společenském žebříčku tak dlouho, až začal připravovat catering pro Vladimira Putina. Nejdříve na jeho narozeninové akce, brzy už ale podával vybrané pokrmy prezidentům Bushovi a Chiracovi během jejich státních návštěv.

Prigožin se osvědčil jako kuchař i jako manažer – začal totiž získávat zakázky na cateringové služby například pro školy či ozbrojené složky. Jenže dodávkami jídel jeho angažovanost nekončila.

Podle zjištění investigativního týmu reportérů televizní stanice CNN je totiž Prigožin tím, kdo platí ruskou společnost Internet Research Company (IRA), továrnu na trolly, která se snažila ovlivnit veřejné mínění a prezidentské volby v USA. Americká rozvědka již v úvodu letošního roku uvedla, že IRA je pravděpodobně financovaná někým v Putinově okolí s vazbami na ruské tajné služby. Prigožina však tehdy přímo nejmenovala.

Novináři ale nyní získali další dokumenty, které podle nich propojení kuchaře s IRA potvrzují. Jedna z Prigožinových smluv například IRA umožňuje monitorovat sociální média a využívat „systém automatizované propagace v internetových vyhledávačích.“

Právní forma společnosti IRA sice na konci loňského roku zanikla, nicméně podle investigativního novináře Andreje Zakharova práce, kterou společnost vykonávala, rozhodně přetrvává. „Mají mnoho právních entit a každý rok či dva svou formu změní,“ tvrdí Zakharov. Podle následného zkoumání CNN skutečně na adrese, kde dříve sídlila IRA, je nyní nová společnost Glavset, jejíž ředitel je stejný, jako ten IRA. Podle výpisu podnikání se Glavset zabývá „vývojem a užitím databází a informačních zdrojů, vývojem počítačového softwaru a propagací služeb.“

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1