Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přežila týrání, sexuální násilí a deset let ve sklepě únosce. Teď z ní bude televizní reportérka

Přežila týrání, sexuální násilí a deset let ve sklepě únosce. Teď z ní bude televizní reportérka

Deset let byla Amanda Berryová spolu s dalšími dvěma dívkami vězněna ve sklepě únosce, který je surově bil, trýznil hladem a sexuálně zneužíval. Z domu agresivního tyrana Ariela Castra se ženám podařilo vysvobodit na jaře v roce 2013. Teď Berryová posílí tým televizních reportérů Fox 8 News. Na starosti bude mít právě případy hledaných dětí.

Před skoro čtyřmi lety otřásl americkým Clevelandem děsivý případ. Z domu Ariela Castra a jeho dvou bratrů se za pomoci souseda podařilo utéct třem ženám. Jedna navíc porodila Castrovi dítě. Příbuzní Michelle Knightové, Giny DeJesusové a Amandy Berryové už po letech ztráceli naději.

Surovec Castro dívky často svázal do kozelce provazy a řetězy a nechával je i několik dní bez jídla. Zacházel s nimi jako se zvířaty. Nejstarší Michelle musela prý po osvobození na operaci obličeje, který měla od tyrana zohyzděný neustálým bitím a údery o zeď. Žena ztratila i částečně sluch. Hygienické zázemí cel, ve kterých dívky věznil, bylo podle policejních spisů údajně strašlivé.

Ve špinavé kopce porodila Amanda Berryová dceru, otěhotněly podle úředních záznamů nejspíš i ostatní dívky. Těhotenství vždy ale zmařil sám únosce. Ženy surově bil, kopal do břicha a nechával vyhladovět do úplné podvýživy, dokud samy nepotratily. Pouze Amandu nechal nakonec porodit dceru Jocelyn, kterou dokonce brával ven a někdy ji vzal i za svou matkou. Na svět ji měla pomoci nejstarší Michelle, a to pod výhrůžkou smrti, pokud se dítě nenarodí živé. 

Tělo ve vodě

Nejdéle byla v jeho cele právě tehdy jednadvacetiletá Michelle. Dívku ale úřady dlouho nehledaly. Byla zletilá a navíc krátce před únosem ji soud odmítl svěřit do péče syna. Okolí se tedy domnívalo, že zmizela sama. Rok po ní nabídl svezení autem Amandě, která jela večer z brigády domů. Byl to den před jejími sedmnáctými narozeninami. Následující rok přibyla do jeho domácího vězení třetí dívka. Gině bylo pouhých čtrnáct let. I ji nabídl svezení. Gina mu důvěřovala, protože se kamarádila s jeho dcerou.

Rozený Portorikánec Ariel Castro byl podivín s násilnickými sklony. Surově bil i svoji bývalou manželku a po rozvodu několikrát unesl vlastní dceru. Pracoval jako řidič školního autobusu. Ale ani profesně se neosvědčil. V pracovní době často nechal děti zavřené v autobuse a odešel třeba na oběd nebo na nákup. Nakonec skončil jako nezaměstnaný. Tyranský únosce dostal od soudu doživotí, půl roku po zatčení se ale sám oběsil ve vězeňské cele.

Televizní reportérka a novinář

Trauma, které si všechny tři odnesly, se jim i s pomocí společnosti podařilo částečně překonat. Sotva čtyři roky poté, co desetileté peklo v suterénu Castrova domu skončilo, se Amanda Berryová vydává na ambiciózní cestu televizní reportérky. Pro místní zpravodajský kanál bude přinášet zprávy a reportáže o ztracených a hledaných dětech.

Na cestu novináře se vydal i Castrův syn Ariel Anthony. Paradox je pak to, že sám jako mladý novinář o případu ztracených dívek psal, aniž by věděl, že je týrá a schovává jaho vlastní otec.

Pro Američany nepatří trojice týraných žen k neznámým tvářím. Spolu s nejmladší vězenkyní Ginou DeJesusovou už napsala Amanda Berryová knihu Naděje. A především příběh nejstarší Michelle Knightové vypráví americké televizní drama z roku 2015.

Rakouské případy

Podobné případy se staly i v sousedním Rakousku. Uprchnout trýzniteli se po letech podařilo Natasche Kampuschové. Ve vězení v domě svého únosce strávila osm let. I její věznitel si vzal po provalení život. Drastičtější příběh vyplynul na povrch dva roky poté. Josef Fritzl, kterému se přezdívá Zrůda z Amstettenu, držel ve sklepě 24 let vlastní dceru. Když jeho skrýš policie našla, bylo Elisabeth 42 let a vlastnímu otci v temné kopce porodila sedm dětí, z nichž jedno zemřelo. Dceru měl Fritzl pohlavně zneužívat už od dětství. Dostal doživotí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744