Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průlom v léčbě HIV: Devítiletý chlapec se díky lékařům viru zbavil, dává naději dalším nemocným

Průlom v léčbě HIV: Devítiletý chlapec se díky lékařům viru zbavil, dává naději dalším nemocným

Vědci jsou na stopě léku, který by dokázal vyléčit nakažené virem HIV. Současné léky umí jen zamezit propuknutí nemoci AIDS. Případ devítiletého chlapce z Jihoafrické republiky však možná změní dosavadní povědomí o možnostech současné medicíny.

Chlapec se narodil s virem HIV v těle. Lékaři okamžitě přistoupili k agresivní léčbě. Léky začal užívat ve dvou měsících, vysadil je až za dalších 40 týdnů.

Nyní se tento postup ukazuje jako vhodný. Imunitní systém chlapce je totiž už více než osm let zdravý. Vědci v něm sice stále objevily stopy viru, ten už se však nedokáže reprodukovat.

Podobné případy jsou však velice vzácné. Jihoafrický chlapec je teprve třetím dítětem, které se podařilo z nákazy virem vyléčit. Další dva pocházejí z USA a Francie. U dospělých existuje nejméně dvanáct lidí, u nichž tzv. remise trvala i několik let po ukončení léčby.

„Pokud lépe porozumíme mechanismu, snad nás to dovede k novým léčebným strategiím a jednoho dne i k nalezení léku. Ale nutný je další výzkum,“ prohlásil doktor Michael Brady.

Lékaři nyní nakaženým ordinují antiretrovirotikum ART. To musejí užívat do konce života a může způsobit nežádoucí účinky. Navíc není schopný člověka úplně vyléčit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1