„Chci domů, pryč od války,“ tvrdí Linda, která se přidala k Islámskému státu. Hrozí jí trest smrti

ekb

24. 07. 2017 • 18:42

Šestnáctiletá Linda, která před rokem utekla za džihádistou do Iráku a stala se obávanou bojovnicí samozvaného Islámského státu, svého šíleného rozhodnutí lituje a jediné co chce, je utéct od války plné „zbraní a hluku“ a vrátit se domů za rodinou. Přestože už dnes ví, že přidat se k Islámskému státu byla chyba, závažnost situace si zřejmě stále neuvědomuje. Pokud bude souzena v Iráku, může jí hrozit i trest smrti. 

„Jediné, co chci, je odejít,“ řekla mladá Němka v rozhovoru s iráckým novinářem Amirem Musavim, který zprostředkovala německá média NDR, WDR a Süddeutsche Zeitung. „Chci se dostat pryč od války, daleko od zbraní a hluku,“ svěřila se Linda, která se před rokem seznámila na internetu s radikálem z Islámského státu a odjela za ním do Iráku.

„Chci jít domů ke své rodině,“ dodala německá školačka, která je podle Musaviho slov už „vyčerpaná“ a „zničená“ neustálými prosbami iráckých vojáků, kteří si s ní chtějí fotit jednu „selfie“ fotku za druhou.

Jak irácký novinář řekl pro německou televizní stanici Deutsche Welle, Linda by za nelegální překročení hranice mohla v iráckém vězení strávit tři a půl roku. To by ale stále byl ten příznivější scénář – pokud jí irácké soudy prokážou trestné činy spojené s terorismem, hrozil by jí podle německého prokurátora i trest smrti.

3544482:article:true:true:true

Rok strávený po boku džihádistů by tak německou školačku mohl stát cenu nejvyšší, závažnost celé situace si ale zřejmě vůbec neuvědomuje. „Myslím, že stále smýšlí jako dítě…, které nerozumí tomu, co se stalo, a co by ji mohlo čekat,“ tvrdí Musavi.

Linda odjela do Iráku na vlastní pěst v pouhých 15 letech. Utekla z městečka Pulsnitz nedaleko Drážďan, kde žila s matkou a nevlastním otcem. Před dvěma týdny ji pak našli iráčtí vojáci v tunelovém komplexu pod Mosulem. Podle irácké armády se z ní po příjezdu stala obávaná odstřelovačka Islámského státu, která má na svědomí mnoho lidských životů.

Linda nyní pobývá v blíže neurčené vojenské nemocnici, kde se léčí s několika zraněními. Původně měla být převezena do všeobecné nemocnice, to ale úřady zamítly. Tam se totiž léčí také řada obětí Islámského státu, nebyly by proto schopné zaručit Lindinu bezpečnost.

Lékaři jí ošetřují ránu po šrapnelu v levém stehně a zranění pravého kolena, které je prý následkem útoku z helikoptéry. Jinak se jí prý ale „vede dobře“. V době rozhovoru Linda zatím žádný výslech nepodstoupila – ten podle nařízení iráckého soudce přijde na řadu až poté, co bude propuštěna z lékařské péče.

SDÍLET