Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rapper Kanye West lákal Trumpa do kradeného letadla od Applu a prozradil svůj PIN. Prezident zůstal beze slov

Rapper Kanye West lákal Trumpa do kradeného letadla od Applu a prozradil svůj PIN. Prezident zůstal beze slov

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek za značného zájmu médií setkal v Bílém domě s rapperem Kanye Westem. Povečeřeli spolu a pak vyšli před kamery v Oválné pracovně, kde excentrický umělec dostál své pověsti. Prostořeký prezident, jinak zvyklý být středem pozornosti, zůstal beze slov.

West je zřejmě nejvlivnějším umělcem, který Trumpa otevřeně podporuje, i když z toho moc plusových bodů nemá. Ze slov, která pronesl v Bílém domě, to ale vypadalo skoro až na fascinaci, ne jen obyčejnou náklonnost.

West s červenou kšiltovkou opatřenou trumpovským heslem „Make America Great Again“ spustil před kamerami několikaminutový energický monolog a vyznal se ze svého obdivu k hlavě státu. Díky Trumpovi a jeho kampani stavící Ameriku na první místo se hudebník podle svých slov „cítí jako superman“.

A tento superman se rozhodl prezidenta ohromit. Z kapsy vytáhl svůj iPhone X a oznámil Trumpovi, že by se měl zříct letky prezidentských speciálů Air Force One. Budoucnost je podle Westa iPlane 1 – futuristické letadlo na vodíkový pohon vyvíjené společností Apple.

Má to několik háčků: Apple žádné takové letadlo nevyvíjí a samotný obrázek, se kterým se West vytasil, je – jak posléze uvedla například stanice CNBS – několik let starým konceptem designéra Shabaie Hirshberga. Ten řekl, že jej Applu nikdy nenabízel a o jeho využití nevěděl. „Překvapilo mě to. Nestává se každý den, že by váš design ukazovali prezidentovi,“ zmínil Hirshberg v rozhovoru.

Mimochodem, ještě jeden zajímavý moment neunikl pozornosti: West by si měl doma po večerech opakovat základy zabezpečení telefonu, potažmo své identity. Jeho moderní iPhone totiž „chrání“ triviální číselná řada „000000“. „Skutečně prostě jen mačkáte dolní 'tlačítko', jak to jen jde,“ poznamenává k tomu nevěřícně ve svém článku server Motherboard, který připomíná, že nové iPhony disponují mimo jiné funkcí Face ID, která – pokud je zapnutá – zpřístupní telefon jen na základě skenu obličeje uživatele.

„Každý jsme měli někdy v životě příšerné heslo. Ale mít takto předvídatelnou řadu čísel jako jedinou bariéru bránící v přístupu k telefonu jednoho z nejslavnějších lidí planety, to je špatné. Stačí, aby Kanye vytrousil telefon, někdo ho najde a pravděpodobně se do něj dostane,“ dodává server.

Kromě těchto veletočů West zmínil činnost gangů ve svém domovském Chicagu, odmítl spekulace o své prezidentské kandidatuře a pochválil Trumpa za jednání s KLDR. „Líbí se mi Severní Korea,“ uznale zhodnotil vyjednávání o možnosti jaderného odzbrojení nevyzpytatelného režimu. „Zastavil jste válku. První den jste vyřešil jeden z největších problémů,“ podotkl směrem k prezidentovi.

Trumpovi nezbylo než mlčky přihlížet. „Tohle bylo působivé,“ zhodnotil Westovo netradiční vystoupení.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1