Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena po 30 letech zjistila své skutečné jméno. A že její otec je sériový vrah

Žena po 30 letech zjistila své skutečné jméno. A že její otec je sériový vrah

Život Lisy a jejího otce byl dlouhou dobu obestřený záhadami. Dnes 35letá žena se třemi dětmi konečně ví, kdo je její matka a jaké je její skutečné jméno, ale také to, že je jejím otcem brutální sériový vrah, který má na svědomí životy dospělých žen i tříletých holčiček. Když se dnes Lisa ohlédne, je ráda, že nebyla další na seznamu zavražděných. Její příběh je však zároveň příběhem obrovské solidarity mnoha lidí, kteří jí pomohli zjistit, kým ve skutečnosti je. 

Pětiletá Lisa žila se svým otcem Gordonem Jensonem v červeném pickupu, neměla žádné hračky ani dost oblečení a naopak často měla hlad. Bylo léto 1986, když se objevila v kempu ve Scotts Valley v Kalifornii před karavanem Katherine Deckerové, která zde byla na dovolené se svým vnukem. Zatímco její otec trávil dlouhé dny v práci jako údržbář, Lisa si několik hodin denně hrála s vnukem paní Deckerové. A tak trochu mu záviděla vše, co měl.

Lisa Katherine začala zanedlouho říkat „babi“ a paní Deckerovou si brzy oblíbil i její otec, který jí s pláčem vyprávěl svůj příběh, jak jeho manželka zemřela, když byla Lisa ještě batole a od té se o ní doby musí strat sám. Když skončilo léto, přišel čas loučení, paní Deckerové ale bylo malé holčičky líto. Nabídla proto panu Jensonovi, že si Lisu odveze s sebou – Lisa by zůstala u její dcery s manželem, kteří si děti velmi přáli, založit rodinu se jim ale stále nedařilo. Po dlouhém rozmýšlení Jenson přijal. Domluvili se, že si Lisu na tři týdny odvezou a pokud vše půjde dobře, přistoupí k osvojení.

Dcera paní Deckerové i její manžel si Lisu hned zamilovali. Když se po třech týdnech vrátili do Lisina rodného města, aby dohodli podmínky adopce, její otec byl pryč. Mnohem víc znepokojující ale bylo, když Lisa začala vyprávět, co jí otec dělal. Zavolali proto policii. Podle její výpovědi otec Lisu sexuálně obtěžoval. Místo, aby se dívka dočkala nového domova, zavřeli ji do dětského domova. Deckerová byla rozhodnutím úřadů zdrcená.

Když se vyšetřovatelé Lisy ptali, jestli má nějaké sourozence, řekla jim, že měla, zemřeli ale na otravu houbami. Policisté okamžitě prohledali dodávku jejího otce a našli zde jeden jediný otisk prstu. Podle něj úřady zjistili, že byl pod jménem Curtis Kimball před rokem zatčen za řízení v opilosti. To byl první náznak toho, že Gordon Jenson nebyl ve skutečnosti tím, za koho se vydával.

Tajemství si vzal do hrobu

Lisa už ho v životě neviděla. Policie ho však o dva roky později zadržela opět pod jiným jménem, když řídil ukradené auto v Idaho. Vyšetřovatelé ho však poznali a postavili před soud za opuštění dítěte. Sexuální obtěžování v žalobě chybělo – Lisu tak chtěli ušetřit nepříjemné povinnost svědčit o hrůzách z dětství u soudu. Ve vězení si odseděl pouhých 19 měsíců a v roce 1990 byl propuštěn na svobodu.

Po deset let žil v Richmondu v Kalifornii, tentokrát však pod jménem Larry Vanner. Pracoval jako elektrikář a údržbář, až na problémy s pitím ale žil téměř bez povšimnutí. V roce 2001 si vzal Eunsoon Junovou a nastěhoval se do jejího domu. O rok později beze stopy i jakéhokoliv vysvětlení zmizela. Vanner se brzy dostal do hledáčku dlouholeté vyšetřovatelky známé díky odhalení řady odložených případů Roxane Gruenheidové. Pří výpovědi byl odměřený a klidný. Tvrdil, že nemá co skrývat, a dobrovolně policii poskytl i otisky prstů. Výsledky testů ale policistům odhalily jeho minulost, okamžitě proto jeho dům prohledali.

Ve sklepě se vyšetřovatelům naskytl strašlivý pohled. Leželo tam částečně rozložené tělo jeho manželky, která zemřela následkem rány do hlavy o několik měsíců dříve. Vražda byla natolik propracovaná a chladnokrevná, že Gruenheidová nevěřila, že je jeho první. Začala se proto pročítat starými vyšetřovacími spisy a výpověďmi malé Lisy. Čím víc byla do případu ponořená, tím víc otázek přibývalo. Rozcházely se například výpovědi ohledně úmrtí Lisiny matky. Zemřela při porodu, při autonehodě, během loupeže, měla rakovinu – všechny tyto verze obsahovaly výpovědi Lisy, jejího otce i jejich bývalých sousedů.

O den později se k vraždě Junové přiznal a byl odsouzen k 15 letům vězení. Gruenheidová ale nepřestala pátrat a vyšetřovatelé znovu otevřeli Lisin případ, který byl překvalifikován na únos. Kimball však vyšetřovatelům práci neulehčil – nesdělil jim nic a dokonce řekl, že si Lisu nepamatuje. V roce 2010 zemřel, aniž by policie věděla, jaké bylo jeho skutečné jméno nebo věk. Své tajemství si vzal do hrobu.

Hledaní skutečné identity

V roce 2004 se k případu připojilo Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti, vyšetřování ale nevedlo nikam. Poté, co Lisu odvedla policie, žila v láskyplné rodině nedaleko Los Angeles, provdala se a měla tři děti. Po tom, kdo jsou její skuteční rodiče, ale nikdy nepátrala. Do hledání vlastní identity se pustila až před dvěma lety. Za 99 dolarů si koupila sadu pro zjištění DNA, dala své sliny do lahvičky a poslala je na testy. Zjištění příbuznosti dvou naprosto cizích lidí prostřednictvím databáze ale není jednoduchý úkol. Lise se však rozhodlo pomoci několik genealogů. Dali dohromady tým dobrovolníků, jejichž jediným úkolem bylo najít její pravé rodiče, a nazvali ho „Projekt Lisa“.

Po nalezení prvních shod DNA strávil tým dobrovolníků tisíce hodin vytvářením rodinných stromů. Vzorků DNA ale bylo stále málo. Vyzvali proto veřejnost, zda by mohli pomoct oběti únosu najít rodinu a přijít odevzdat DNA. Lidé výzvu vyslechli a úmorná práce genealogů pokračovala. Najednou ale přišel průlom – podařilo se najít Lisinu matku. Byla jí Denise Beaudinová, která zmizela z Manchesteru v americkém státě New Hampshire v roce 1981. Odešla se šestiměsíční dcerou a přítelem Bobem Evansem - alespoň pod tímto jménem tehdy vraždící otec vystupoval. Její rodina už o ní nikdy neslyšela.

Lisa se mohla konečně dozvědět víc o své identitě. Zjistila, že ji matka pojmenovala Dawn, vyšetřování však vedlo k odhalení dalších hrůzných činů jejího otce. Ve městě Allenstown nedaleko Manchesteru byl v roce 1985 nalezen ocelový sud s rozloženým tělem dívky a mladé ženy. O patnáct let později policisté v nedalekém lese našli další sud s kostrami dvou mladších dívek, kterým bylo kolem tří let. Tři ze čtyř obětí byly příbuzné, to ale bylo jediné, co o nich policisté zjistili. Způsob vraždy, který se shodoval s vraždou Junové, i další okolnosti vyšetřovatele dovedlo k závěru, že stopy vedou k Evansovi. Když navíc porovnali fotky Evanse z roku 1980 s vězeňskými fotkami muže, který opustil malou Lisu, obrázky se shodovaly.

Lisa, které je dnes 35 let, děkuje všem, kteří jí pomohli odhalit její minulost, a požádala o soukromí. „Mám tři krásné děti a milujícího manžela a chtěli bychom, aby náš současný šťastný a bezpečný život zůstal netknutý a ochráněný před tím, co by přineslo zveřejnění tohoto příběhu,“ vyřkla své přání Lisa. O jejím příběhu se dozvěděla také paní Deckerová, která Lise možná zachránila život. Na Lisu nikdy nezapomněla. „Celou dobu jsem na ni myslela a strachovala se o ni,“ přiznala.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1