ČSSD chce vlastního prezidentského kandidáta. „Já to nebudu,“ tvrdí Zaorálek

Markéta Žižková

Vládní krize se zřejmě chýlí ke konci. Hořkost z dalších důkazů nepřátelství mezi prezidentem Milošem Zemanem a sociální demokracií ale přetrvává. Strana, která se ještě před pár týdny tvářila, že v prezidentském klání podpoří současnou hlavu státu, mění názor. Premiér Bohuslav Sobotka už veřejně naznačuje, že by měla ČSSD přijít s vlastním, levicovým kandidátem. Ten by se měl postavit mocenskému paktu Zeman-Babiš. Sociální demokracii ale zůstává zásadní problém: kdo by to měl být. A na to začít nyní někoho usilovně shánět, může být pozdě.

Předseda sociálně demokratické strany slíbil vnitrostranické referendum, v němž by měli straníci rozhodnout, koho ve volebním klání podpořit. V posledních měsících ale zní stále dokola jeden problematický bod: straně chybí osobnosti, které by se mohli o post ucházet. Sobotkův šéfporadce a bývalý premiér Vladimír Špidla před časem v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že prozatím v žádné diskusi v sociální demokracii nenarazil na jméno, o kterém by se uvažovalo. A ani vládní krize posledních dní na tom nic nezměnila. „Platí to, co jsem se říkal,“ odpovídá krátce na dotaz INFO.CZ. Také další straníci se ke konkrétním jménům vyjadřovat nechtějí, byť prý existují. 

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

V Paříži uvízly tisíce migrantů, úřady se jich snaží zbavit

Z různých míst mezitím začaly padat návrhy na současného ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Ten i na posledním sjezdu strany sklidil úspěch za svůj projev. Jenže on sám podobný krok zatím oficiálně odmítá. „Debata uvnitř ČSSD o tom, zda bychom měli mít nějakého svého levicového kandidáta, se teprve povede. Počítám s tím, že v rámci této debaty budou padat různá jména – to je přirozené. Pokud jde o mě, já mám svůj cíl jasně daný – chci se soustředit na parlamentní volby. Povedu ČSSD jako lídr v Moravskoslezském kraji a mou snahou je dosáhnout pro ČSSD co nejlepší výsledek,“ říká pro INFO.CZ.

„Zaznamenal jsem to v jejich veřejných vystoupeních posledních dnů. I jim vadí odpudivý způsob jednání při přijetí Bohuslava Sobotky. Miloš Zeman měl potřebu si v okamžiku domnělého triumfu vyřizovat účty a ponížit svého soupeře za každou cenu."

Bývalý ministr Jiří Dienstbier se svým postojem proti podpoře Zemana netají už dlouho. Současná hlava státu se podle něj posunula k národoveckým postojům, od nichž se má sociální demokracie držet daleko. Podle bývalého ministra pro lidská práva se ale atmosféra ve straně mění a Zemanovo chování během vládní krize znechutilo i některé jeho zaryté podporovatele. „To si myslím, že se nemohlo líbit vůbec nikomu. Jsem rád, že to reflektují i ti, kteří ho v minulosti téměř za jakýchkoliv okolností podporovali,“ tvrdí Dienstbier.

Sobotka: Ostrý výraz sra*ky byl adekvátní, Babiš mě naštval, normálně sprostě nemluvím

Minimálně se podle něj jedná o jejich momentální postup. Otázkou zůstává, jak se bude situace vyvíjet dál. A zda se straně podaří vygenerovat mezi straníky nebo podporovateli levicovou osobnost, která by mohl Zemanovi i dalším kandidátům ve volbách čelit.

„Pevně věřím, že sociální demokracie takovou osobnost má, protože jsme velkou stranou s historií. Tady nejde než souhlasit s tím, že by sociální demokracie měla mít svého levicového kandidáta na prezidenta republiky. Zcela určitě ho najde," tvrdí pro INFO.CZ volební manažer strany Jiří Birke. Ještě v březnu přitom v rozhovoru pro deník E15 řekl, že se dá očekávat, že stranické referendum vyhraje Miloš Zeman, pokud nebude silnější kandidát. Toho tehdy podle svých slov neviděl. 

Konstruktivní Babiš a mlčící Sobotka. Komentář Vratislava Dostála

A brání se i argumentu, že už je pozdě. „To je otázka načasování kampaně, ale přece jenom prezidentská volba bude až v lednu, a to je ještě hodně měsíců, takže si nemyslím, že je pozdě,“ tvrdí Birke. Na horkou kampaň je podle něj ještě čas.

Mezi prezidentské kandidáty, za nimiž nestojí žádná politická strana, se zatím přihlásili podnikatel Michal Horáček, vědec Jiří Drahoš nebo lékař Marek Hilšer. Právě Drahoše vidí jako dobrého kandidáta předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). I on sám by se mohl podle některých hlasů zevnitř soc. dem. o post ucházet. O kandidatuře mluví také už několik měsíců Zdeněk Škromach. Podle svých slov ale nechce kandidovat proti Miloši Zemanovi.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

SDÍLET
sinfin.digital