Země může být víc než čtvrt roku bez prezidenta. Co by se stalo, kdyby Zeman nedokončil mandát

09. 02. 2018 • 14:09

S opětovným zvolením Miloše Zemana se někteří začali ptát, co by se stalo, kdyby náhodou pětiletý mandát nedokončil. V historii Česka a Československa se něco podobného stalo jen dvakrát, když při výkonu funkce zemřel Klement Gottwald a Antonín Zápotocký. Česká Ústava na podobné situace ale pamatuje a dle zvyklostí by se do sto dní měli následně konat nové předčasné volby.

Okolností, kvůli kterým nemusí prezident dokončit svůj mandát, je několik. Hlava státu může dobrovolně abdikovat, případně může odstoupit nedobrovolně kvůli velezradě, nebo závažnému porušení Ústavy. Výjimečná situace také nastává, pokud prezident zemře v úřadě.

V případě úmrtí prezidenta nastávají předčasné volby. Ty vypisuje do 10 dnů předseda Senátu. Novou hlavu státu si pak občané musí zvolit do 90 dnů. Prakticky tak může být země zhruba čtvrt roku bez prezidenta. Stejný postup následuje i po dobrovolném (abdikace) nebo nuceném odchodu z funkce.

Co vše smí český prezident? Přehled prezidentských pravomocí najdete zde>>>

V mezidobí by prezidentské pravomoci připadly předsedovi vlády. Ve výjimečných případech pak předsedovi Poslanecké sněmovny, nebo předsedovi Senátu.

V historii Československa zemřeli při vykonávání úřadu dva muži. Klement Gottwald v březnu 1953 a jeho následovník Antonín Zápotocký v listopadu 1957. Východní sousedé mají ale s bezvládím rozsáhlejší zkušenosti.

Slovenská vláda se v roce 1998 nedokázala dohodnout, kdo převezme úřad po prvním slovenském prezidentovi Michalu Kováčovi. Tři čtvrtě roku tak hlavu státu zastupoval tehdejší premiér Vladimír Mečiar. Ten ve své dočasné funkci například udělil amnestie lidem, kteří měli mít na svědomí únos Kováčova syna do Rakouska. Slovenský Ústavní soud loni v létě rozhodl, že Mečiar v tomto období opakovaně zneužil svoji moc. 

Co se děje po úmrtí hlavy státu? Podrobnosti najdete zde>>>