Zeman má závazek vůči voličům. Měl před volbami zveřejnit, jak na tom je, říká právník Šustek

01. 02. 2018 • 17:01

Petr Šustek (37) vede v centru Prahy právní kancelář, která se jako jediná v republice zabývá takřka výhradně medicínským právem. Léta píše o právních aspektech eutanazie a přemýšlí o roli zdravotních pojišťoven nebo o „nenasytnosti“ systému českého zdravotnictví, spolu se svým týmem řeší žaloby pacientů na největší nemocnice v zemi i podezření na pochybení lékařů. Radí ministrům zdravotnictví a na pražské právnické fakultě odučil tisíce studentů – včetně současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Rozhovor s ním si přečtěte v Reflexu č. 5/2018, který vyšel 1. února.

Počátkem listopadu v bulváru komentovali lékaři Martin J. Stránský a Jan Hnízdil zdravotní stav prezidenta, aniž by byli jeho ošetřujícími lékaři. Je to pouze neslušné a neetické, nebo i žalovatelné?

Je třeba oddělit dvě roviny – co si politicky myslím a komentování zdravotního stavu hlavy státu, ať už jí je kdokoli. Do svědomí oněch dvou lékařů nevidím, to si musejí vyřešit sami. Na druhou stranu i judikaturní doktrína říká, že hlava státu je veřejně činná osoba, nadto zvolená přímo námi všemi, a je ve veřejném zájmu znát informace o jejím zdravotním stavu. Vstříc tomu jdou prezidentští kandidáti, od českých po americké, kteří veřejnosti férově dávají nahlédnout do svých zdravotnických dokumentací, jakkoli tyhle informace nejsou přes veškeré nároky veřejnosti vynutitelné. A souhlasím, je neetické, když lékař, který daného pacienta nemá v péči, komentuje bez bližší znalosti a řádného vyšetření jeho zdravotní stav, nota bene veřejně. Ti dva pánové tak činili nejspíš kvůli svým politickým názorům, což musí být rozumným občanům jasné.

A co listopadové tvrzení radního městské části Brno-střed Svatopluka Bartíka, že má Miloš Zeman rakovinu? Prezidentův ošetřující lékař Miloslav Kalaš je označil za zcela vymyšlené a nepodložené… To už na žalobu je?

Z právního hlediska jde o zásah do osobnostních práva Miloše Zemana a z hlediska morálního o překročení veškerých limitů slušnosti, Miloš Zeman má nepochybně právo toho municipálního politika žalovat. Zajímalo by mě, na základě jakých důkazů to pan Bartík tvrdí – soud by se ho na to určitě zeptal. Tým Miloše Zemana by nejspíše musel před soudem naopak vyrukovat s prezidentovou zdravotnickou dokumentací, takže bychom se stejně brzy dozvěděli, jak se věci mají. Já osobně bych Bartíka, být na Zemanově místě, nežaloval. Hlava státu by měla umět mít nadhled.

Lze mimochodem z hlediska práva požadovat prezidentův odchod z funkce ze zdravotních důvodů?

Máme přímou volbu prezidenta – s níž mimochodem nesouhlasím a z hlediska parlamentní demokracie jde o nonsens –, tudíž prezident svoji legitimitu odvozuje z lidu. Miloš Zeman správně říká, že na volených poslancích není závislý. V tu chvíli má však závazek vůči zmíněnému lidu – a ten chce znát jeho zdravotní stav, mimo jiné třeba proto, aby se mohl správně rozhodnout při prezidentských volbách. Miloš Zeman měl ty informace zveřejnit, jako to udělal Donald Trump, který měl vůči své protikandidátce v tomhle směru velký náskok.

Rozhovor pokračuje ZDE, celý si ho přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 1. února.