897 schodů k pohromě. Jak vznikl snímek, který rozpálil Trumpa do běla?

Na internetu ji viděl nejspíš skoro každý: Fotografie zachycující dav lidí přihlížejících inauguraci 45. prezidenta USA. A především její následné srovnání se snímkem z totožného místa, ale z roku 2009, kdy pod Kapitolem byla účast rekordní. Donalda Trumpa tato koláž nebývale pobouřila – kvůli ní byl ochotný hned první den svého úřadování zasvětit rozpoutání války s médii.

Z prezidentova týmu postupně zazněla slova o záměrném oříznutí snímku, o tom, že si média opět vymýšlejí, o údajně historicky nejvyšší účasti (což fotografie spolehlivě vyvrací) a následně i o „alternativních faktech“, dosud známých jako lež.

Spor o počty poznamenal Trumpův nástup do Bílého domu. Co dalšího stihl?

Jak ale snímek, který bude s Trumpovou inaugurací navždy spojený, vznikl? Vysvětlení pustila do světa agentura Reuters.

Na začátku byla e-mailová komunikace ze 13. ledna. Týden před inaugurací se agentura zeptala správy ikonického Washingtonova monumentu na západním konci National Mall v metropoli USA. Skoro 170 metrů vysoký obelisk přímo naproti Kapitolu je s přehledem nejlepším místem, odkud dav přihlížející novému prezidentovi fotit.

S Trumpem se mění slovník Američanů. Lež se nově řekne "alternativní fakta"

Správa parku obratem souhlasila s jedinou podmínkou: Že snímky dostanou všichni novináři, kteří o ně projeví zájem. Dohoda byla na světě.

Úkolu se ve slavnostní den zhostil fotograf Lucas Jackson, uvádí Reuters. Ráno se s těžkým batohem na zádech a s kompletní výbavou vydal do výšek. Dostat se na vyhlídkovou plošinu ve 150 metrech nebylo nic snadného. Výtah se opravuje a fotoreportéra proto čekalo 897 schodů. „Byl to rozhodně vyčerpávající výstup,“ popisuje Jackson.

Podnikání se vzdám začátkem února, potvrdil Babiš. Rodinu o firmách rozhodovat nenechá

Nahoře s ním byl ještě kameraman stanice CBS News a fotograf správy monumentu. Dotčený snímek Jackson pořídil těsně po tom, co Trump složil slib. O osm let starší fotografii udělal jiný spolupracovník agentury Reuters 20. ledna 2009, asi hodinu a půl po poledni, kdy se inaugurace tradičně koná a kdy Barack Obama končil svůj projev.

Agentura Reuters připomíná, že finální koláž obou snímků zveřejnila bez jakéhokoli komentáře, který z davů je větší. Přesto se právě tato skutečnost stala v následujících dnech předmětem vášnivých debat a zarytého odmítání ze strany Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků, kteří mluvili o rekordní účasti.

Sám Trump v sobotu uvedl, že počet diváků odhaduje na milion až milion a půl, a pustil se do médií. Na Obamově inauguraci bylo v roce 2008 odhadem až 1,8 milionu lidí.

 

SDÍLET
sinfin.digital