Z kontroverze do kontroverze. Čtyři bouřlivé dny prezidenta Trumpa

Donald Trump od pátku úřaduje coby nejmocnější muž světa a jeho bouřlivá povaha i z Bílého domu připomíná, čeho byly Spojené státy svědkem během kampaně: spory, poněkud volná interpretace reality, slib lepší budoucnosti a rázné politické kroky. Podle řady expertů ale to, co fungovalo v předvolebním boji, nemusí fungovat teď. Trumpovi by podle nich neuškodilo, kdyby byl „víc prezidentský“.

Dosud největší poprask vzbudily reakce Donalda Trumpa a jeho týmu na fakt, že se jeho inaugurace účastnilo míň lidí, než slavnostního okamžiku v roce 2009, kdy do úřadu nastupoval Barack Obama. Trump média o den později nařkl, že fotografie ořízla, a rozpoutal nové kolo války s novináři, ve kterém mu zdatně sekunduje jeho mluvčí odrážející dotazy na tiskových konferencích. Ačkoli fotografie ukazují jasnou skutečnost.

Porovnání davu na Obamově inauguraci v roce 2009 (vlevo) a Trumpově.

Trump tedy první den ve funkci z velké části zasvětil ve výsledku poměrně malichernému sporu o počet lidí přihlížejících inauguraci. I když zpětně je to pochopitelné – čísla ukazují, že víc lidí nejspíš před Kapitol přišlo i v sobotu během globálních protestů, které poukazovaly na prezidentovy rezervy v respektu k ženám.

Trump reagoval na svém Twitteru, kde se protestům podivil, a svého nového tiskového mluvčího Seana Spicera pověřil, aby zareagoval na „domněnky“ ohledně nízkého počtu účastníků inaugurace.

Trump, interiérový designér

Novináři si všimli i změn v Oválné pracovny. Trump nechal vyměnit závěsy za zlaté, má nový koberec a přinesl si bustu Winstona Churchilla. Informace, že dal odstranit sošku Martina Luthera Kinga, byly ovšem nepravdivé.

Ačkoli přesná čísla ohledně účasti neexistují a jedná se jen o odhady, mnohé napoví statistika washingtonského metra, které eviduje počet přepravených lidí. Rozdíly jsou potom jasně viditelné. Trumpův mluvčí přesto uvedl, že se letošní inaugurace zúčastnilo „historicky nejvíce přihlížejících“. Nešťastnou kauzu korunovala o den později Trumpova  poradkyně Kellyanne Conwayová která odmítla, že by Spicer ve svém prohlášení lhal. Uvedl podle ní jen „alternativní fakta“. Americký slovník v tu chvíli získal nové označení aktivity známé jako „lhaní“. 

A aby toho nebylo dost, na prezidentském Twitteru se s odstupem dní objevila fotografie, která prý ozdobí tiskové centrum. Účast na inauguraci zachycuje jistě působivě, bohužel se špatným datem, jak dokládá detailní pohled.

 

Image and video hosting by TinyPic

Mnohé Američany celá eskapáda pobouřila, což někteří experti na politickou komunikaci komentují konstatováním, že co na voliče platilo při cestě do Bílého domu, nebude platit ve funkci prezidenta. Trump by prý neměl řešit každou výtku proti svojí osobě, měl by se chovat smířlivěji a prezidentsky a měl by se zaměřit na skutečné problémy Američanů, které se zavázal řešit. 

Izrael nástup Trumpa netrpělivě vyčkával. Okamžitě spustil spornou výstavbu na arabském území

Rady ale do Bílého domu nejspíš nedorazily. Trump na začátku nového týdne oprášil staré tvrzení, že by v prezidentských volbách zvítězil i na absolutní počet hlasů, pokud by nehlasovalo tři až pět milionů nelegálních imigrantů. Před kongresmany pro to žádný důkaz nepředložil a odpovědi se později vyhýbal i jeho mluvčí. 

Politické kroky

Přehlédněme ale půtky v mediálním prostoru. Trump za první čtyři dny stihl rozhýbat kola změn, které slibuje, i když ani to neprochází bez pozdvižení. Jen namátkou: exekutivním příkazem nakročil k rušení Obamovy zdravotní reformy, rozcupoval dlouhodobé úsilí, když podepsal odstoupení USA od transpacifické smlouvy, a dal zelenou dvojici sporných ropovodů, kolem kterých v minulosti bylo dusno. 

Trump sáhl po těžké munici proti ekologům. Dokončí sporný ropovod napříč USA?

První viditelný dopad těchto kroků? Trhy jsou v napětí a první den obchodování po inauguraci ukončily ztrátou. Takřka zázračný růst dolaru po zvolení Trumpa najednou zmizel, i když vývoj nasvědčuje, že měna zřejmě brzy zpevní.

Nejméně oblíbený

Podle průzkumů společnosti Gallup je Trump zatím nejméně oblíbeným americkým prezidentem, který vstoupil do úřadu. Po prvních dnech ve funkci ho podporuje 45 procent Američanů. Stejný počet obyvatel s Trumpem nesouhlasí, což je také rekordní hodnota. Zbylá desetina oslovených zatím nemá na nového prezidenta názor. Trump potvrzuje, že je prezidentem mnoha „nej“, mimo jiné nejrozporuplnější.

Trump odešel z více než 400 svých firem. Den před inaugurací

Ještě před páteční inaugurací odstoupil údajně z vedení svých 400 firem. Kontrolu nad rodinným byznysem přenechal prý svým synům Donaldu juniorovi a Ericovi. Přesto ale obavy ze střetu zájmů nového prezidenta přetrvávají. Veřejnost apeluje na Trumpa, aby zveřejnil svá daňová přiznání, jak slíbil i během kampaně. Prezident nyní publikování svých majetkových poměrů odmítá, prý to obyčejné lidi nezajímá. To ale vyvrací data z posledního průzkumu Washington Post, podle kterého o odtajnění přiznání stojí tři čtvrtiny Američanů.

SDÍLET
sinfin.digital