Nevinná fotka ze summitu nepřestává čeřit vodu. Homosexuální partner lucemburského premiéra podle Bílého domu vůbec neexistuje

Zatímco světoví lídři řešili na summitu NATO v polovině tohoto týdne ožehavé otázky, jejich drahé polovičky pózovaly na společné fotografii. Byl mezi nimi ale i partner předsedy lucemburské vlády, homosexuál a "první gentleman" země Gauthier Destenay, který udělal z jindy zcela standardní fotografie velké téma. Už dříve si média všímala poněkud ledového výrazu první dámy Turecka stojící před ním. Teď ale nový a těžko pochopitelný přešlap přišel přímo z Bílého domu. Ten muže jednoduše zcela ignoroval.

Z oficiality se rychle stalo téma žijící si vlastním životem. Bílý dům snímek zveřejnil s odstupem na svém facebooku a o partnerovi lucemburského premiéra nepadlo ani slovo. "První dáma Melania Trumpová na snímku s belgickou královnou Mathildou, v centru, a dalšími chotěmi lídrů NATO," stojí v popisku. Dobrá, říkáte si, z partnera se nejspíš stala "choť"...

Leo Express chce v Česku létající taxi. Je to svatý grál, říká šéf firmy v rozhovoru INFO.CZ

Ale Bílý dům vás nenechá na pochybách. Následuje totiž přesný výčet všech dam, všechna jména a původ. Jen gentleman z Lucemburska chybí. V popisku není byť sebemenší zmínka. Jak uvádí Newsweek, příspěvek byl na facebooku v nezměněné formě k nalezení nejméně šest hodin, než editor webu The Daily Beast zveřejnil na twitteru své zamyšlení. "Existuje důvod, proč Bílý dům nezahrnul prvního gentlemana Lucemburska v popisku fotografie? Myšleno nehomofobní důvod?" tázal se.

Bílý dům na dotaz z počátku nereagoval a nebylo zřejmé, proč se rozhodl muže, který je na fotografii jen těžko přehlédnutelný, ignorovat. Řada dalších uživatelů přístup kritizovala jako lajdáctví nebo spíše otevřeně anti-homosexuální postoj. "Je to zcela neuctivé a jen to ukazuje úroveň hlouposti některých zaměstnanců Bílého domu," uvedl například jeden z nich. Náprava přišla až po mnoha hodinách a urgencích.

První gentleman Destenay do manželství s Bettelem vstoupil v roce 2015, poté, co Lucembursko uzákonilo svazky osob stejného pohlaví. "Svou homosexualitu jsem nikdy neskrýval, ale ani jsem nebyl politik, který by svou kariéru tvořil na tom, že je gay," řekl ke své orientaci Bettel. Lucemburský pár je nyní jediný gay pár, který je v čele země.

SDÍLET
sinfin.digital