Vypůjčil si Trump od záporáka z Batmana? Jejich projevy se překvapivě shodují

Nový americký prezident za sebou má důležitý vstup do úřadu. Před tisíci lidí přednesl na washingtonském Kapitolu svůj inaugurační projev. Komentátoři se shodují, že zopakoval základní témata z úspěšné volební kampaně, která ho vynesla do Bílého domu. Někteří si ale také všímají zvláštní shody jeho hlavní myšlenky s projevem, který ve filmu Temný rytíř povstal z poslední batmanovské trilogie pronesl záporák Bane. 


Když se ve snímku zmocní města Gotham, promlouvá k jeho obyvatelům. „Bereme Gotham zkorupovaným. Bohatým. Těm, kteří utlačovali celé generace mýtem příležitosti. A vracíme ho zpátky vám… lidu,” řekne Bane, kterého ve filmu ztvárnil Tom Hardy. 

Co se Obamovi povedlo a co ne?

Trump dnes řekl v podstatě to samé, když prohlásil: „Předáváme moc z Washingtonu a dáváme ji zpátky vám, lidu,” uvedl. Už ve volební kampani přirovnával hlavní město Spojených států k bažině, kterou vysuší. 

Trump už provádí první změny

Trump dále ve svém projevu řekl, že Američané a jejich rodiny budou ode dneška na prvním místě pro Bílý dům a pro americkou vládu. Slíbil rovněž vymýtit terorismus a prohlásil, že moc z rukou politiků vrátí „zapomenutým mužům a ženám".

SDÍLET
sinfin.digital