Úspěchy a prohry Baracka Obamy. 8 let v animaci INFO.CZ

Info.cz, lup

Do Bílého domu s ním před lety přišla velká očekávání a nadšení, zůstaly rozpaky. Osm let vlády Baracka Obamy proměnilo nejen Spojené státy, ale celý svět. Redakce INFO.CZ připravila výběr klíčových okamžiků jedné prezidentské kariéry, která dneškem definitivně skončila.

Sledoval dopadení vůdce teroristů Usámy bin Ládina a rozhodoval o stažení vojáků z Afghánistánu i Iráku. V závěru svého mandátu ale spíše mlčky sledoval humanitární katastrofu v Sýrii, které nedokázal zabránit a kde USA musely nedobrovolně vyklidit pozici globálního lídra. 

Byl neúnavným zastáncem transatlantických vazeb a nebál se vystoupit proti akcím Ruska na Ukrajině a ve východní Evropě i za cenu dramatického zhoršení vzájemných vztahů. Ty mimochodem nedokázal uhlídat ani ve směru k tradičnímu blízkovýchodnímu spojenci Izraeli.

Dojednal spolu se zástupci dalších mocností klíčovou dohodu o íránském jaderném programu, jako první prezident USA navštívil Hirošimu a začal narovnávat po desetiletí pošramocené vztahy s Kubou. I v těchto oblastech ale čelil kritice, že jeho úsilí zůstalo tak trochu na půli cesty.

Obama jako symbol nenaplněných nadějí. Nedostál ani očekávání černošské komunity

Demokratům nedokázal pomoci zvednout se a prolomit nadvládu Republikánů v Kongresu potom, co ho za jeho vlády ztratili. Na domácí scéně se zapsal do životů lidí svojí reformou zdravotního systému, která má za vlády Donalda Trumpa vzít za své. Mnohokrát promluvil k Američanům zkroušeným tónem po teroristických útocích a tragických střelbách ve školních areálech. Zbrojařská lobby pro něj zůstala příliš mocným nepřítelem stejně jako radikálové na domácí půdě. 

V reakci na finanční krizi přistoupil k přísnější regulaci bankovního sektoru. Ekonomika se během jeho prezidentství zotavila z recese a nezaměstnanost výrazně klesla, státní dluh se ale navzdory postupnému snižování rozpočtových deficitů téměř zdvojnásobil.

Teď éra Baracka Obamy skončila a on sám se rozhlíží, kudy dál. S rodinou se přestěhuje do luxusní washingtonské čtvrti Kalorama, bude usilovat o vznik své nadace a už prozradil, že chce méně mluvit a více psát. Motivaci má stejně velkou jako politické zkušenosti. Na bestseller, který má vyjít příští rok by podle agentury AP mohl dostat zálohu půl miliardy korun.

SDÍLET
sinfin.digital