Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš půjde proti všem, ale jen dokud z toho bude těžit. Komentář Vratislava Dostála

Babiš půjde proti všem, ale jen dokud z toho bude těžit. Komentář Vratislava Dostála

Navzdory klasické poučce, dle které se koalice začínají skládat až po volbách, se to ve veřejném prostoru začíná v posledních dnech hemžit výroky jednotlivých politických aktérů o tom, s kým by po volbách rádi vládli a s kým si to naopak vůbec nedokážou představit. Naposledy se svou troškou přispěl předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se v rozhovoru pro ČTK nechal slyšet, že jeho hnutí ANO nesestaví po podzimních sněmovních volbách vládu s komunisty či s TOP 09. Vymezil se ale také proti sociálním a občanským demokratům. Dokonce připouští, že se proti němu po volbách spojí všechny ostatní strany. V zásadě tak potvrdil, že se bude i nadále vymezovat proti všem zavedeným stranám – podle Babiše to bude před volbami ve vztahu k voličům zjevně zdaleka nejsrozumitelnější pozice. On přece přišel systém, který tu vzniknul po listopadu 1989 a který neváhá označovat za korupční hydru, zničit.

Snění o povolební situaci je jistě zajímavé, ale Babiš taky musí zcela prakticky uvažovat o tom, jakým směrem vykročí minutu po zveřejnění volebních výsledků. Jednobarevnou většinovou vládu sestaví jen stěží, nezbude mu tedy nic jiného, než hledat v nové sněmovně partnery pro vznik funkční vlády, která bude mít realistickou šanci získat důvěru většiny poslanců. „Je to hodně o lidech, já nevím, jak to dopadne,“ říká přitom Babiš. Jakoby počítal, že se mu podaří po volbách přemluvit konkrétní poslance z rozličných sněmovních frakcí k tomu, aby se přiklonili na jeho stranu.

Zároveň Babiš vylučuje, že by se jeho formace ocitla po volbách v personální nouzi. „To nebude problém. U nás nemusíte sedět dvaadvacet let, abyste se stal ministrem nebo premiérem. My jsme nerozdělovali ministerské posty krajským organizacím, jako dělala ČSSD. My tam chceme mít odborníky," vysvětluje.

Předsedu hnutí ANO demokratický politický provoz nebaví, otravuje ho koaliční hledání kompromisů, je mu cizí brát ohledy na partnery, upřednostňuje přímočarost, která podle něj nese efektivitu, a libuje si v jasných a nekompromisních postojích. Nechápe politiku jako permanentní proces vyvažování zájmů, strategií a programových priorit.

Babiš se orientuje na cíl, chce mít moc a rychle rozhodovat. Je proto logické, že je mu nejbližší představa jednobarevné vlády složené – jak sám říká – z odborníků a nikoli z politických matadorů, kteří podle něj nic neumějí a ničemu nerozumí. Leda tak politikaření a okopávání kotníků. Je také příznačné, že vylučuje možnost sestavení vlády s komunisty. Voliče by tím spíše odradil. Avšak o tom, že by hnutí ANO vládlo menšinově s jejich tichou podporou, nepadlo ani jedno odmítavé slovo.

Zdánlivě je tudíž situace před volbami až nezvykle přehledná: na jedné straně stojí Babiš a jeho hnutí ANO a proti němu blok zavedených demokratických stran, tedy ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v koalici se Starosty a nezávislými, jejichž lídři tak či onak – až na lidovce – vylučují povolební spolupráci s Andrejem Babišem. Ohání se přitom demokratickým charakterem politického uspořádání a odkazují na autoritářské tendence předsedy hnutí ANO a jeho mediální, ekonomický a politický střet zájmů. Někde mezi těmito dvěma bloky stojí komunisté, jejichž strategie může o výsledku voleb rozhodnout. Je totiž pravděpodobné, že ani jeden z těchto dvou bloků většinu ve sněmovně bez komunistů mít nebude.

Nechme pro tuto chvíli stranou úvahy o tom, zda je realitě bližší představa menšinové jednobarevné vlády pod taktovkou Andreje Babiše s podporou KSČM, anebo naopak představa, kterak třeba předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vysvětluje svým spolustraníkům nutnost vzniku také menšinové, avšak naopak široké pravo-levé koalice složené ze sociálních a občanských demokratů, TOP 09 a lidovců se Starosty, kterou by v dolní komoře také nějakým způsobem podpořila strana, jež je přímou nástupkyní předlistopadové KSČ. Nekomplikujme v tuto chvíli naši úvahu ani vcelku reálnou možností, dle které se do dolní komory kromě těchto sedmi stran může dostat také SPD Tomia Okamury nebo Piráti.

Upozornit naopak musíme na něco jiného: k ničemu, co by zavánělo návratem komunistů k moci, nejspíš ani náznakem nedojde. Nejpozději od časů opoziční smlouvy se totiž česká politika vyznačuje jednou zásadní vlastností: mimořádně nestabilními interakcemi jejích jednotlivých prvků.

Jinak řečeno, zkušenost nám říká, že tu může – až právě na komunisty – vládnout v podstatě každý s každým, a to bez ohledu na předvolební proklamace. V tomto ohledu je zcela irelevantní, co jednotliví aktéři půl roku před volbami deklarují. Mimo jiné to znamená, že si volič vůbec nemůže být jist tím, zda volbou své strany nakonec nepřispěje k tomu, čemu chtěl původně ze všeho nejvíc zabránit: třeba, aby se stal Andrej Babiš nástupcem Bohuslava Sobotky v čele vlády.

Pokud bude mít hnutí ANO s komunisty skutečně v dolní komoře po podzimních volbách většinu, těžko si lze představit pravděpodobnější scénář, než že tuto skutečnost využije jako páku na další strany – třeba lidovce nebo ODS. Jejich lídři pak budou takovou koalici hájit před svými voliči jako jedinou variantu, jak po sedmadvaceti letech od listopadových událostí zabránit návratu vlády komunistů, které bude mít Babiš v záloze. 

Patří se k tomu všemu ale dodat také to, že se může stát cokoli jiného, představit si lze vládu bez hnutí ANO i s komunisty. Poslední měsíc nám dal v tomto ohledu vcelku slušně za vyučenou: pokoušet se předpovídat cokoli v české politice je dneska téměř nemožné.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1